سریال سرقت آثار هنری / اعاده حقوق صنفی هنرمندان یعنی کشک

چندی پیش مجموعه عکسی با نام ” شمسان روستایی که هست” بر روی خروجی آژانس عکس جام قرار گرفت و مدتی نگذشت که سایتهای مختلف این مجموعه را ، بعضی با نام عکاس و لوگوی جام و برخی از این سایتها با برداشتن نام عکاس و حذف لوگوی آژانس این مجموعه را با نام خود منتشر کردند.

طی تماسهای تلفنی با برخی از این سایتها مسئولان مذکور زیر بار تخلف خود نرفته و آنرا امری عادی توصیف کردند.
یکی از مسئولین این سایتها که خود را دبیر بخش عکس معرفی کرد موضوع را اینگونه مطرح نمود :

ما دیدیم مسئله مهمی است و خواستیم برای این بندگان خدا کاری کرده باشیم.ضمنا ما به لحاظ حقوقی متخلف نیستیم اما به لحاظ معنوی برایتان متاسفیم (عین جمله نقل شده است)

البته این رسالت یک سامانه های خبری و تحلیلی است که مطالبی را منتشر کند که دردی را دوا کند و یا حداقل اطلاع رسانی شود، آنچنان که عکاس این مجموعه نیز بر مبنای همین رسالت سفر خود را به این منطقه انجام داده و روزها را با این مردم سپری کرده است.

اما سوال اصلی اینجاست که حذف نام عکاس ، لوگوی انتشار دهنده و درج لوگوی بزرگ این سامانه اینترنتی در وسط عکس برای کدام بنده خدا انجام گرفته؟ و تاسف شما به لحاظ معنوی چه معنایی میدهد؟

از این رو آژانس عکس جام طی نامه ای که متن آنرا در زیر میخوانید شکواییه خود را به انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ارجاع داد.

متن نامه آژانس عکس جام به انجمن صنفی عکاسان مطبوعات:

((((هیات مدیره محترم انجمن صنفی عکاسان مطبوعات با سلام
احتراما به استحضار میرساند در تاریخ ۵/۲/۹۱ گزارش تصویری با نام “شمسان روستایی که هست” که عکاس آن آقای احسان خان محمدی عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعات است ، روی خروجی آژانس عکس جام قرار گرفت.
در تاریخ ۱۶/۲/۹۱ سایت banki.ir این عکسها را با همان مطالب درج شده در آژانس عکس جام و با حذف نام آژانس و عکاس و با لوگو و آدرس سایت خود منتشر نمود. البته با تماس تلفنی ابتدا منکر این امر شده و سپس در پایین صفحه سایت نام عکاس را درج کردند.(نه روی عکس)
در تاریخ ۱۷/۲/۹۱ سایت سیمرغ seemorgh.com همان عکسها و مطالب را البته با لوگوی banki.ir روی سایت خود قرار داد.
سامانه خبری و تحلیلی فرارو fararu.com با مدیریت محمد حسین خوشوقت اما تمامی عکسها و گزارش را با نام خود در تاریخ ۱۰/۲/۹۱ منتشر کرد.
از دیگر سایتهایی که این عکسها را به این شکل منتشر کردند سامانه های خبری تحلیلی پارسینه ، آخرین نیوز و…. بودند که البته طی تماسهای ما منبع خود را سایت بانکی دانسته و عکسها را با لوگوی بانکی منتشر نموده اند .
برخی از این سایتها حتی زحمت یادداشت به خود نداده و عین کلمات زیرنویس عکسها را در سایت خود استفاده نموده اند. تنها سایتی که عکسها را بدون دستکاری نام عکاس و آژانس ارائه داده سامانه karmandnews.ir است.
این در حالی است که فروش عکسهای این مجموعه به مجله “همشهری داستان” به دلیل انتشار غیر قانونی در دیگر سایتها کنسل گردید.
با توجه به اینکه درج منبع، نام خبرنگار یا عکاس جلوه حرفه ای هر سایتی است و در این مورد آژانس عکس جام و بخصوص عکاس آن به لحاظ مادی و معنوی دچار خسارت شده اند خواهشمند است مشخصا در مورد سایتهای banki.ir و سایت خبری فرارو. fararu.com در خصوص پیگیری این مورد که نمونه ای از هزاران مورد پایمال شدن حقوق عکاسان توسط سایتهای غیر حرفه ایست و همچنین جلوگیری از تکرار این موارد …انشالله ….. پیگیری بفرمایید.

.

طی پیگیریهای انجام شده توسط انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و تماسهای متعدد با دو سایت متخلف و سرانجام ارسال نامه به دفاتر این دو سایت ، مقرر شد که طی جلسه ای با حضور عکاس ، نماینده آژانس عکس جام ، نماینده انجمن صنفی و نمایندگان دو سایت بانکی و فرارو این موضوع بررسی و حل گردد.

در تاریخ ۱۰/۵/۹۱ (موعد مقرر برای این جلسه) پس از حضور نمایندگان عکاس، آژانس و انجمن صنفی در مکان برگزاری جلسه، نمایندگان هر دو سایت در این جلسه حضور نیافته و حتی این غیبت را بصورت تلفنی نیز اطلاع ندادند.
موضوع تخلف این دو سایت در زمینه کپی رایت عکسهای این عکاس همچنان از سوی انجمن صنفی عکاسان مطبوعات در حال پیگیری است و اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد.
آژانس عکس جام به عنوان یک آژانس عکس خصوصی امانتدار آثار هنرمندانی است که عکسهای خود را جهت ارائه به این سایت میسپارند.بدیهی است حمایت از حقوق عکاسان پس از خود آنها به عهده  آژانس مرتبط و نهاد های مربوطه است.
در حین تنظیم این خبر متوجه شدیم سایت فرارو منبع مطالب و عکسهای مربوط به روستای شمسان را از روی متن، از فرارو به جام تغییر داده است.

.

علی آقاربیع دبیر عکس آژانس عکس جام

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.