جلسات آموزش عکاسی، دوربين.نت، گفت‌وگو

عباس كوثري : جشنواره دوربين.نت آغازي براي يك راه موثر

عباس كوثري متولد اسفند 1348 است و عكاسي را از سال 73 با عكاسي مطبوعاتي از روزنامه تهران تايمز آغاز كرده. وي هم اكنون به عنوان دبير سرويس روزنامه اعتماد مشغول به كار است و تا به امروز عكاسي خبري را به عنوان تنها حيطه‌ فعاليتش انتخاب كرده است .
كوثري از مهمانان حاضر در  سومين  كارگاه آموزشي جشنواره دوربين دات نت بود كه در حاشيه برگزاري اين كارگاه با وي به گفتگو نشستيم .

 به نظرشما مهمترين وجه تمايز حوزه عكاسي خبري در ايران نسبت به ساير كشور ها در چيست؟
شايد مهمترين وجه تمايز عكاسي خبري در ايران نسبت به ساير كشورها ، رعايت نكردن استانداردهاي  كاري است. به طور كلي از مرحله توليد تا ارايه عكس خبري ،به دليل محدوديت‌هايي كه در حوزه مطبوعات با آن مواجه هستيم، عكاسي خبري با افت شديدي مواجه است.
از طرفي نيز نشريات ما فقط به زبان فارسي منتشر مي‌شوند و همين موضوع موجب شده تا مطبوعات  ايران از مرزهاي كشور فراتر نرفته و تاثير گذاري آن نيز به مراتب كمتر است. به نظر من عكاسي خبري در ايران نيازمند يك تحول بزرگ است و اين تحول را خود عكاسان خبري بايد ايجاد كنند.
در حال حاضرما در كشورمان  عكاسان خوب و موفقي را در حوزه مطبوعات داريم ومي توان به آينده عكاسي خبري اميدوار بود.

نظر شما راجع به برگزاري  جشنواره هايي با موضوع عكاسي خبري در ايران  چيست؟

متاسفانه تا به حال درايران كمتر شاهد جشنواره‌هايي با موضوعات تخصصي مثل عكاسي خبري بوديم.جشنواره اي با موضوع عكاسي خبري بعد در گذشت كاوه گلستان برگزار شد كه فقط سه سال ادامه پيدا كرد. و بعد  از آن شاهد برگزاري جشنواره هايي با عنوان هاي مختلف بوديم كه هر كدام به دلايل گوناگون ادامه  پيدا نكردند و در سال هاي ابتدايي متوقف شدند.
دوربين دات نت جشنواره جواني  است كه تا به حال افراد بسياري را با خود همراه كرده و اميدوارم سال‌هاي سال تداوم داشته باشد و قدم‌هاي مثبتي را در زمينه عكاسي خبري  بر دارد.

همان طور كه مي دانيد دوربين دات نت در اين دوره از جشنواره اقدام به برگزاري كارگاه هاي آموزشي  با موضوع عكاسي خبري  كرده است. نظر شما راجع به اين كار گاه ها چيست؟

به نظر من چنين نشست هايي در كنار جشنواره‌ها  بسيار مفيد  است به شرط آن‌كه از افراد حرفه‌اي و با تجربه نيز با توجه به هدف تعريف شده براي كارگاه‌ها دعوت شود. من به عنوان يك عكاس از اين كار گاه ها بسيار بهره بردم.
به هر حال بايد نتيجه اين برنامه را با نظرسنجي افرادي كه در اين كارگاه ها حضور پيدا مي كنند جويا شد، و من فكر ميكنم نتيجه مطلوبي در بر  خواهد داشت.

 و سخن پاياني

علي رغم  تاثيرات مثبت اين جشنواره ،يك انتقاد كوچك دارم،شايد انتخاب افراد معدودي به عنوان عكاسان برتر، براي كسانيكه دراين جشنواره حضور پيدا مي كنند انگيزه خوبي باشد اما مطمئنا تمام عكس ها و به طبع آن عكاسان ديده نمي‌شوند. از نظر من بايد تمام كارها ديده شود. وبايد هرسال  كار يك عكاس را نسبت به كارهايش در سالهاي قبل مقايسه كرد و نظر قطعي داد. دوربين دات نت حركت خوب و موثري را آغاز كرده است و اميدوارم روز به روز به هدفشان نزديك تر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *