جایزه عکس شید، در خانه هنرمندان برگزار نخواهد شد

sheed-award (3)

ششمین دوره جایزه عکس شید، برخلاف اعلام قبلی، امسال در خانه هنرمندان برگزار نخواهد شد.

شورای سیاست‌گذاری جایزه عکس شید شامل پیمان هوشمندزاده، بهروز مهری و روشن نوروزی با صدور بیانیه‌ای با انتقاد از خانه هنرمندان ایران، ابراز امیدواری کرد در فاصله زمانی کوتاه تا برگزاری ششمین دوره بتواند فضای حرفه‌ای و مستقلی برای ارائه آثار منتخب دوره پیدا کند.

خانه هنرمندان ایران که در دوره‌های گذشته با حمایت از این جایزه مستقل یکی از همراهان برگزاری جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی ایران (شید) بود، امسال مبلغ هفت میلیون تومان از این جایزه برای اجاره گالری‌ها درخواست کرده است و در نهایت وقت رزرو شده برای این جایزه را در اختیار گروه دیگری قرار داده است.

در بیانیه شورای سیاست گذاری جایزه شید اعلام شده که «در ۵ دوره اخیر جایزه، هیچ‌یک از اعضای هیئت‌داوران، مدرسین کارگاه‌های آموزشی، دبیران و اعضای شورای سیاست‌گذاری، هیچ دستمزدی بابت همکاری با این جایزه دریافت نکرده‌اند و به‌نوعی حقِ خود را به شید بخشیده‌اند تا این نهال نوپای عکاسی مستند ایران، جان بگیرد.»

در بخش پایانی این بیانیه که رونوشت آن برای شورای‌عالی خانه هنرمندان نیز ارسال شده است، جایزه شید ابراز امیدواری کرده است تا «خانه هنرمندان ایران که به‌واسطه انجمن‌های عکاسی، هنرمندان و رویدادهای مستقل صاحب اعتبار شده است، بتواند “خانه‌ی هنرمندان” باقی بماند و مناسبات مالی، سببِ بیرون رانده شدن هنرمندان از خانه‌ی خود نشود.»

پیش از این قرار بود ششمین دوره جایزه عکس شید با نمایش آثار منتخب جایزه شید، مجموعه های برنده گرنت شید و برگزاری کارگاههای آموزشی و نشستهای تخصصی از ۱۹ تا ۲۵ بهمن در گالری ممیز برگزار شود.

جایزه شید (به معنای نور و روشنایی) یک جایزه مستقل و تخصصی عکاسی است که هر سال به یک عکاس در حوزه عکاسی مستند اجتماعی اعطا می‌شود. بهروز مهری، تهمینه منزوی، ابوالفضل نسایی و عبدالله حیدری به ترتیب برگزیدگان دوره‌های‌ اول تا چهارم این جایزه بوده‌اند و دوره پنجم نیز بدون معرفی برنده به کار خود پایان داده بود.

امسال نیز این جایزه با حضور نادر داوودی، رضا معطریان، آرش خاموشی، بهنام صدیقی و عباس حاجی محمدی در هیات داوران برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.