جلسات آموزش عکاسی، دوربين.نت، گفت‌وگو

نقد فرصتي براي مطرح شدن عكاسان

نشست نقد و بررسي عكس هاي ارسالي به جشنواره دوربين دات نت و روند داوري آن با حضور حسين فاطمي عكاس خبرگزاري فارس،‌مهدي قاسمي عكاس خبرگزاري ايسنا و محمد خيرخواه عكاس خبرگزاري UPI  به عنوان داوران اين دوره از جشنواره شب گذشته در فرهنگسراي رسانه برگزار شد.
به گزارش ستاد خبري سومين جشنواره دوربين دات نت،‌ در ابتداي اين نشست عكس‌هاي ارسال شده به جشنواره به عكاسان و حاضران جلسه به نمايش درآمد.
سپس حسين فاطمي، در پاسخ به سوال يكي از حاضران درباره اينكه آيا خبر در روند انتخاب عكس‌ها تاثيري داشته يا نه، گفت: با توجه به آنكه جشنواره دوربين دات نت به عنوان يك جشنواره عكس خبري است قطعاً ويژگي خبري بودن عكس يكي از معيارهاي انتخاب هيأت داوران بوده است.
عكاس خبرگزاري فارس،‌ با بيان اينكه اين جشنواره سفارشي نبوده است،خاطرنشان كرد: تنوع موضوع در عكس‌هاي ارسالي زياد بود و تلاش داوران در انتخاب عكس‌ها، خبري بودن آنها بوده است.
مهدي قاسمي يكي ديگر از داوران حاضر در اين نشست در پاسخ به اين پرسش گفت: اولويت انتخاب داوران در جشنواره دوربين دات نت با عكس هاي خبري بود. اما با توجه به آنكه عكس خبري با گذشت زمان تبديل به عكس مستند مي‌شود بنابراين برخي عكس‌هاي مستند كه مطابق با ويژگي‌هاي يك عكس خوب باشد نيز مورد تاييد داوران قرار گرفت.

وي با تاكيد بر اينكه در تمامي جشنواره‌ها و مسابقه‌ها داوري تا حدي سليقه‌اي است، توضيح داد: روند داوري جشنواره دوربين دات نت به اين شكل بود كه عكس هاي ارسالي از روي مانيتور كامپيوتر به داوران نشان داده مي‌شد و سپس داوران هر كدام راي خود را ثبت مي كردند و پس از انتخاب تعدادي عكس، دوباره عكس‌هاي انتخاب شده به داوري گذاشته مي شد.
براساس صحبت هاي قاسمي،‌ در تمامي مسابقه ها عكس هاي روي زمين چيده شده و داوران هر كدام راي خود را روي برگه‌ها مي نويسند، اما چون در اين جشنواره هيچ عكس چاپي به دبيرخانه نرسيد، مجبور به بازبيني CD عكس‌هاي ارسالي شديم.
همچنين محمد خيرخواه به عنوان يكي ديگر از داوران اين جشنواره با بيان اينكه راي دادن به آخرين عكس هاي انتخاب شده بسيار مشكل بود، اظهار داشت: انتخاب سه عكس برتر از ميان چهار عكس نهايي، بسيار سخت شده بود و داوران نمي توانستند كه يكي از عكس ها را حذف كنند.
دليل انتخاب برخي از عكس هاي هنري با توجه به معيار خبري بودن جشنواره سوال يكي ديگر از حاضران بود كه قاسمي عكاس ايسنا،‌ اين پرسش را اينگونه جواب داد: برخي از عكس‌ها به ظاهر خبري نيستند اما با خواندن زيرنويس (caption)، مي‌توان خبري بودن آن عكس را احساس كرد.
وي درباره ضرورت برگزاري جلسه نقد و بررسي عكس‌ها پس از داوري با حضور هيأت داوران خاطرنشان كرد: شخصاً با  برگزاري چنين جلسات نقد و بررسي با حضور داوران بسيار موافق هستم و در اين جلسات است كه داوران مي‌توانند از رأي‌هاي خود دفاع كنند.
به گفته قاسمي در جشنواره‌اي كه اكثريت شركت كنندگان آن عكاسان جوان هستند،‌ بايد فرصتي ايجاد شود تا عكس‌هاي آنها همزمان با ديده شدن مورد نقد قرار بگيرد، اين كار موجب افزايش اعتماد به نفس و رفع نقاط ضعف عكاسان جوان مي شود.
عكاس ايسنا در پايان اين نشست با اظهار اميدواري بر اينكه جشنواره دوربين دات نت برآيند عكس خبري در ايران باشد، گفت: نظرسنجي انجام شده در جشنواره امسال به شرط آنكه براساس روابط دوستانه نباشد، مي‌تواند تاثيرگذار باشد.
لازم به ذكر است در پايان اين نشست عكس‌هاي حسين فاطمي از جنگ چند روزه گرجستان براي حاضران نمايش داده شد.

   Send article as PDF   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.