در همین حوالی؛ حکایت متفاوت دیدن

الهام صالح/ دوربین.نت: دست ها، چهره اش را قاب گرفته اند. معصومیت کودکی، بین دست های پینه بسته مادری، یا مادربزرگی، قرار گرفته. دست نوازشند این دست ها، یا دست هایی حامی؟ می توانند هر دو باشند.

درست در صفحه مقابل، کودکی با مادری، یا مادربزرگی سوژه شده اند. صورت کودک در مقایسه با دست های پینه بسته، مانند عروسکی شکستنی است. شاید هم هست. شاید هم پیرزنی هوس عروسک بازی کرده، شاید…

تصاویر کتاب، اینگونه تضادها را در کنار یکدیگر قرار داده است. گاهی هم سوژه و پس زمینه، همخوانی عجیبی دارد. درست مانند عکس پسرک دانش آموز؛ دست ها را روی گوش گرفته تا آن ها را از صداهای مزاحم حفاظت کند. اما هدف، بیشتر حفاظت ذهن است از آنچه نباید به آن وارد شود. و آنچه در این لحظه قطعی باید به ذهن راه یابد، شماره و رقم است. تصویر پس زمینه، همخوانی عجیبی با تصویر پسرک دارد. دیوار پر از اعدادی است که در هم ضرب می شود؛ جدول ضرب. پسرک هم باید جدول ضرب را حفظ کند. ساعتی، یا دقایقی دیگر باید جوابگوی معلم باشد.

«در همین حوالی»، تصاویری از این دست بسیار دارد. عکس های این کتاب، ناب اند و ذهن بیننده را به شگفتی وا می دارند از فرط زیبایی. بس که لحظات به موقع ثبت شده اند، کادربندی ها صحیح اند، ترکیب بندی ها درست اند و سوژه ها ناب.

همه این ها در کنار هم مخاطب را به تماشای زیبایی مهمان می کنند. رویدادهای اجتماعی، خوب به تصویر درآمده اند؛ زن عشایر سوار بر چهارپا، زنی کنار یک گور، چوپانی در کنار گله، مرد و کودکانی در حال برداشت محصول و …

عکس های هنری به معنای واقعی کلمه، هنری اند و حاکی از این نکته که عکاس، از زاویه ای متفاوت به دنیا نگاه کرده. پرتره ها، احساسی ناب را به تصویر کشیده اند و این احساس را به مخاطب هم منتقل می کنند.

عکس های این کتاب در قالب سیاه و سفید و رنگی، حکایتی هستند از خوب و متفاوت دیدن. «در همین حوالی»، منتخبی از آثار گروه عکاسان خاکستری است و ۶۰ قطعه عکس از ۵۱ عکاس را شامل می شود.

در همین حوالی/ گردآوری: حجت اله عطایی، وحید قاسمی زرنوشه/ انتشارات نقش  

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.