جلسات آموزش عکاسی، دوربين.نت

عكاسي كه بيشتر مي داند بيشتر مي بيند

براي انجام پروژه هاي عكاسي به ويژه در زمينه مستند،‌گرفتن عكس از خود وپيرامون خود ، مهمترين نكته اي است كه اصولاً چندان مورد توجه عكاسان قرار نمي گيرد.
به گزارش ستاد خبري سومين جشنواره دوربين دات نت، اميد صالحي عكاس آژانس فوكوس آلمان در آخرين كارگاه اين جشنواره كه با موضوع روايت گويي در عكس برگزار شد، با بيان اين مطلب گفت: من عكاسي را در سال 1369 و با سينماي جوان آغاز كردم.
وي ادامه داد: در سينماي جوان با منصور صانع كه دانشجوي سال چهارم بود آشنا شدم. وي درصدد بود كه از عكاسخانه قديمي شيراز عكاسي كند و من هم با وي همراه شدم و در اين سفر هم با عكس هاي قديمي باقي مانده از شيراز و هم با عكسخانه قديمي شيراز آشنا شدم.
به گفته صالحي، نتيجه عكس هاي گرفته شده صانعي چاپ كتابي با عنوان عكاسان چهره نگار در شيراز  بود كه مي توانم بگويم كه اين سفر زندگي و حتي نگاه من را به عكاسي دگرگون كرد.
عكاس خبرگزاري فوكوس خاطرنشان كرد: عكس هاي كتاب، بسيار ساده است و هويت ايراني به خوبي نشان مي دهد. حتي نورهاي قابل استفاده نيز بسيار نرم است.

وي در ادامه درباره نحوه گرفتن مجموعه عكس‌هايش خاطرنشان كرد: من براي گرفتن مجموعه عكس،‌ از هر گروه اجتماعي يك نفر را انتخاب كرده تا زندگي شان را به تصوير بكشم.
به گفته صالحي،‌ عكاسي كه بيشتر مي داند و بيشتر مي بيند،‌ با جزييات بيشتري آشنا شده و در گرفتن عكسش قطعا موفق تر خواهد بود.
احترام گذاشتن به انسان ها، پوشيدن لباس معمولي از سوي عكاسان، بيان جريان يك زندگي در عكاسي مستند و بيان كردن هدفش به سوژه موردنظر از گرفتن عكس، از جمله نكاتي است كه عكاسان بايد توجه ويژه اي به آن داشته باشند.
در  ادامه اين نشست اميد صالحي تعدادي از مجموعه عكس هاي  مستند خود را براي حاضران به نمايش گذاشت.
همچنين نمايش عكس هاي يكي از شاگردهاي اميد صالحي در كارگاه روايت گويي عكس از جمله بخش هاي ويژه اين نشست بود.
ناديا دختر افغاني 19 ساله‌اي است كه فعاليت تئاتر و عكاسي خود را از دو سال پيش شروع كرده و به عنوان اولين پروژه عكاسي اش، اقدام به تهيه عكس از خانواده خود كرده است. عكس هاي ناديا در اين كارگاه مورد استقبال تماشاگران قرار  گرفت.

   Send article as PDF   

یک دیدگاه در ”عكاسي كه بيشتر مي داند بيشتر مي بيند

  1. چی بگم احترام گذاشتن به انسان ها موضوع جالبیه امیدوارم نه در عکاسی همیشه این مورد رعایت بشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.