۱۰ روز با عکاسان به ارمنستان رفت

photo_2016-09-16_10-11-26
نمایشگاه منتخبی از عکس های همایش ده روز با عکاسان در مرکز هنرهای تجربی معاصر ارمنستان در ایروان؛ پایتخت این کشور آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن عکاسان ایران، پنجره ای رو به هنر معاصر ایران با آثار عکس، نقاشی، معماری و سینماعنوان برنامه ای است که از ۲۴شهریور(۱۴ سپتامبر) در مرکز هنرهای تجربی ارمنستان آغاز شده است و تا هشتم مهرماه(۲۹سپتامبر) ادامه دارد.
در بخش عکس این نمایشگاه ۳۴ عکس از ۱۱ عکاس از سومین و چهارمین همایش ده روز با عکاسان که سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ توسط انجمن عکاسان ایران برگزار شده،  به نمایش گذاشته شده است.
سه عکس داریوش محمدخانی از تخت جمشید با عنوان شکوه پارسه، چهار اثر از عکس های هوایی فریدون کوچکی با عنوان فرش زمردین، پنج اثر از پروژه آرت فتوگرافی از کناره دریای خزر از مهدی وثوقی نیا با عنوان کناره، پنج اثر از پروژه آرت فتوگرافی جلوه بصری نما و المان های بیرونی خانه های هر شهر با عنوان رنگ رخسار از فرید ثانی و پنج اثر آرت فتوگرافی انگاره‌ها و تصـــوراتی ذهنــی از ماهیت انسان معاصــر از شکوفه بیاتی در این نمایشگاه حضور دارد.
آثاری از عکاسان انجمن عکاسی میراث فرهنگی نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمده است و در این بخش ح حسن غفاری و نامور عباسیان هر کدام با سه عکس، هاتف همایی با دو عکس و مرتضی مرادی، احمد بلباسی و مهدی قنبرپور هر کدام با یک اثر در نمایشگاه حضور دارند.
کیوریتور پنجره ای رو به هنر معاصر ایران شاکه پطروسیان است و نمایشگاه عکس ایران  با همکاری انجمن عکاسان ایران، انجمن عکاسی میراث فرهنگی و مرکز هنرهای تجربی معاصر ارمنستان کیوریتوری مسعود زنده روح کرمانی؛ رییس انجمن عکاسان ایران برگزار شده است.
تقویت ارتباط بین المللی و برگزاری نمایشگاه های گوناگون به همراه برگزاری کارگاه های آموزشی بین کشوری برای انتقال تجربه و ارتباط و آشنایی با فرهنگ های غنی از اهداف و برنامه های انجمن عکاسان ایران است و این نمایشگاه نیز در این راستا برگزار شده است.
پنجره ای رو به هنر معاصر ایران با نکوداشت زنده یادان عباس کیارستمی، فیلمساز و عکاس و زاون قوکاسیان؛ منتقد و پژوهشگر سینما به مدت ۱۵ روز در مرکز هنرهای تجربی ارمنستان برگزار می شود.
مرکز هنرهای تجربی معاصر ارمنستان با هدف حمایت از هنرمندان تاثیرگذار و خلاق معاصر و آوانگارد ارمنستان و حمایت از پروژه های تحقیقی، پژوهشی و پیشرو “پیشگامان نوین” در هنر راه اندازی شده و فضایی برای نمایش کارهای تجربی هنرمندان معاصر ارمنستان فراهم ساخته است. اما در کنار آثار هنرمندان ارمنستان، آثار هنرمندان بین المللی در عرصه های گوناگون مانند هنرهای زیبا، سینما، تئاتر، عکس و … نیز در این مرکز در ایروان ارمنستان به نمایش گذاشته می شود. برقراری ارتباط میان منتقدان و کارشناسان هنری در کنار دعوت از هنرمندان خارجی برای برپایی نمایشگاه های هنری در ارمنستان از دیگر فعالیت های این مرکز است.
 
انجمن عکاسان ایران حدود یک دهه است که فعالیت مستمر دارد و برخى از اهداف و برنامه های انجمن که عکاسان به شکل عام و اعضا انجمن به شکل خاص از آن بهره مند مى شوند به شکلى کاملا مستقیم از سوى انجمن اجرا می  شود، اما تاثیرگذارى بر روند فرهنگ دیدارى جامعه کاریست همگانى که انجمن طى این سال ها توانسته با راهنمایى و هدایت جشنواره ها و مشاوره با مراکز فرهنگی سطح کشور این هدف را بهبود بخشد. اهداف انجمن عکاسان ایران در راستاى رسیدن به سازمانیست که بتواند ضمن تولید عکس و گسترش کاربرد آن در جامعه، سامان دهى عکاسى در زمینه هاى آموزش، حقوق، رفاهى و استفاده از منابع موجود در کشور و ایجاد فضاى هاى نمایشگاهى و نشر، شرایط را براى عکاسان خلاق مناسب تر کند.
انجمن عکاسی میراث فرهنگی با مهرماه سال ۱۳۸۴ با ۵۰  عکاس صاحب نام و   فعال و علاقه مند دراین حوزه شکل گرفت که هرساله تعداد اعضای آن افزایش یافته است. بسیاری از اعضای این انجمن در تدریس واحد های عکاسی در دانشگاه های مختلف، داوری مسابقات عکاسی و انتشار کتاب های نفیس در حوزه ایرانشناسی و نیز در برگزاری نمایشگاه های داخل و خارج از کشور،فعالیت دارند.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.