گزارش کامل چهارمین جشنواره دوربین.نت

چهارمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت آبان ماه گذشته با انتخاب برترین‌های سال ۸۷ برگزار شد تا تقریبا اولین باری باشد در کشور جشنواره ای با موضوع عکس خبری با تمام ناملایمتی‌ها و سنگ‌‌اندازی‌ها چهارمین دوره‌اش برگزار شود.
.

.
.
یاوداره مجتبی تکین و نعمت شجاعی
جشنواره چهارم دوربین.نت یادواره مجتبی تکین عکاس و دبیر سرویس عکس خبرگزاری مهر که چندی قبل بر اثر حادثه تصادف رانندگی به همراه خانواده‌اش به دیار باقی شتافت و نعمت اله شجاعی عکاسی که برای رویت هلال ماه عازم کردستان بود و در تصادف رانندگی جان خود را از دست داد برگزار شد.
همچنین در روز اختتامیه فیلم‌هایی از این دو عزیز پخش شد و نشان طلای جشنواره به رسم یابود به خانواده این دو عزیز اهدا شد .
.
.
فراخوان

فراخوان چهارمین جشنواره عکس خبری دوربین.نت ۲۴ مهرماه با موضوع تک عکس خبری و بخش‌های جنبی انتخابات ، سفر ، رسانه ، فیلم و کاریکاتور منتشر شد و طی تقریبا ۱۰ روز عکس‌ها جمع آوری شدند . زمان برای ارسال عکس‌ها خیلی کم بود به همین خاطر خیلی از دوستان و اعضا نتوانستند به موقع آثارشان را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند ولی با این اوصاف ۸۰ هنرمند آثارشان را در موضوعات مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.
.
.
داوران
جشنواره امسال سعی شد از داوران با تجربه در بخش‌های مختلف استفاده شود به همین منظور داورانی را ستاد برگزاری جشنواره انتخاب کردند که خوشبخانه تمامی داوران انتخابی قبول کردند که عکس‌ها را داوری کنند.
رضا معطریان ، بهروز مهری ، مهدی قاسمی به عنوان عکاس و حسین گلمحمدی به عنوان روزنامه‌نگار بخش تک عکس خبری را داوری کردند.
رضا معطریان ، مهدی قاسمی به عنوان عکاس و حسین گلمحمدی به عنوان روزنامه نگار عکس‌های بخش انتخابات را داوری کردند.
حسن غفاری عکس‌های بخش سفر را داوری کرد.
حسین گلمحمدی ، فرشاد مهدی پور و رضا اسدزاده نیز داوری بخش رسانه را برعهده داشتند.
ابوالفضل محترمی و حسین کشتکار داوری بخش کاریکاتور را انجام دادند.
داوری بخش فیلم نیز به عهده مردم سپرده شد.
.
.
انتخاب عکاس برتر سال
بنا بر رسم هرساله جشنواره دوربین.نت امسال نیز انتخاب عکاس سال ایران برگزار شد و طی این نظر سنجی ۱۰۰ عکاس مطبوعاتی کشور عکاس برتر سال را از نگاه خود انتخاب کردند که در پایان حسین فاطمی با ۲۳ رای به عنوان عکاس سال ایران از نظر عکاسان انتخاب شد.
وحید سالمی با ۱۷ رای و بهروز مهری با ۱۶ رای دوم و سوم شدند.
.

.
عکس‌های جشنواره
بخش تک عکس خبری :‌ از مجموع ۲۲۶ عکس ، داوران جشنواره در مجموع ۷۱ عکس را برای نمایشگاه عکس‌های خبری انتخاب کردند که در پایان امیرحسامی‌نژاد ، مصطفی حقگو و ایمان فرزین اول تا سوم شدند و عکس‌های مرتضی رفیع‌خواه و هادی آبیار شایسته تقدیر شد.
بخش تک عکس با موضوع انتخابات : از مجموع ۱۸۲ عکس ، داوران جشنواره در مجموع ۳۳ عکس را برای نمایشگاه عکس‌های بخش انتخابات، انتخاب کردند که مصطفی حقگو و فاطمه خاوه‌ای مشترکا اول شدند و نرگس امامی ، رضا قرچه‌لو ، علی جورابچی و مرتضی رفیع‌خواه مشترکا سوم شدند.
بخش رسانه : از مجموع ۱۳۲ عکس ، داوران جشنواره در مجموع ۳۶ عکس را برای نمایشگاه عکس‌های بخش جنبی رسانه انتخاب کردند که احمد صادقی اول شد و جواد رزمی ، مهدی حاجی‌وند و مرتضی رفیع‌خواه مشترکا سوم شدند.
بخش سفر : از مجموع ۲۲۳ عکس ، داور جشنواره در مجموع ۳۹ عکس را برای نمایشگاه عکس‌های بخش جنبی سفر انتخاب کرد که علی جورابچی اول شد و محمدرضا رضانیا دوم و سوم شد.
.

.
بخش وبلاگ‌ و فتوبلاگ‌ها
امسال نیز مانند سال‌گذشته بخش ویژه وبلاگ و فتوبلاگ‌های جشنواره با هدف وارد شدن عکاسان به دنیایی دیگر برگزار شد و طی فراخوان صورت گرفته ۳۰ وبلاگ به دبیرخانه جشنواره رسید که در پایان فاطمه بهبودی اول ، محمد تاجیک دوم ، امین نظری سوم و حمیدسلطان آبادیان شایسته تقدیر انتخاب شدند.
.
.
بخش کاریکاتور
امسال برای اولین بار بخش جنبی کاریکاتور به صورت آزمایشی وارد جشنواره شد. ۴۰ کاریکاتور به دبیرخانه رسید و در پایان علی آقایی اول شد. هانیه اخوت و مریم مهدویان به عناوین دوم و سوم دست یافتند.
.
.
مکان‌های برگزاری
فرهنگسرای رسانه : با توجه به بخش‌های مختلف جشنواره دوربین.نت و تاکید مسولان برگزاری جشنواره بر آموزش همراه با نمایش عکس‌ها کارگاه‌های آموزشی و پخش فیلم‌ها در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.
فرهنگسرای هنر : آیین اختتامیه جشنواره و اهدای جوایز جشنواره بیستم آبان ماه در فرهنگسرای هنر برگزار شد.
خانه سوره : خانه سوره حوزه هنری به مدت ۱۰ روز در تمامی روزهای برگزاری جشنواره میزبان عکس‌های جشنواره در موضوعات تک عکس خبری، سفر و رسانه بود.
.

.
کارگاه‌های آموزشی
در طول برگزاری جشنواره دوربین.نت ۷ کارگاه آموزشی با حضور عکاسان برتر کشور و موضوعات مختلف برگزار شد و با استقبال عکاسان کشور مواجه شد به طوری که در بسیاری از کارگاه‌ها با وجود چیدن صندلی‌های اضافی در سالن چند ردیف نیز ایستاده کارگاه‌های آموزشی را دنبال می‌کردند.
حسن غفاری با موضوع عکاسی مستنداجتماعی، وحید سالمی با موضوع عکس‌های سفرهای بین‌المللی، مرتضی نیکوبذل با موضوع خلاقیت بصری در عکاسی خبری ،‌ جواد منتظری با موضوع مولتی‌مدیا در عکاسی خبری ، رضا معطریان با موضوع پرتره‌های مطبوعاتی ، بهروز مهری با موضوع عکاسی ورزشی بین‌المللی و حسین فاطمی با موضوع عکاسی مستند توسط عکاسان خبری کارگاه‌های آموزشی جشنواره را اداره کردند و در پایان از نظر افراد حاضر رضا معطریان با ۶۸/ ۹۲ درصد ،  جواد منتظری با ۰۳/ ۹۲ درصد و  حسین فاطمی با ۰۲/ ۹۲ درصد محبوب‌ترین‌ کارگاه‌ها شدند.
.

.
فیلم‌های عکس و عکاسی
بخش فیلم‌های عکس و عکاسی در چهارمین جشنواره دوربین.نت نسبت به جشنواره سال سوم خیلی جدی‌تر دنبال شد و در جشنواره فیلم‌های خوبی نیز در دو بخش پخش شد. فیلم‌هایی که به جشنواره رسید و فیلم‌هایی که ستاد جشنواره تهیه کرد برای پخش در جشنواره.
فیلم‌هایی که به جشنواره رسید بعضی از آنها فیلم‌های صاحب نامی بود که می‌توان به فیلم” عکس‌ناتمام بهمن جلالی ” برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر و عکاسخانه نامزد دریافت برترین فیلم از جشنواره فیلم رضوی اشاره کرد. همچنین فیلم‌هایی از بابک برزویه، بهرنگ دزفولی‌زاده ، مصطفی حقگو ، امیرکیاماری ، سیدمحمود اریب، احسان رافتی و … اشاره کرد.
نشان طلای جشنواره از نظر بینندگان فیلم‌ها به فیلم عکاسخانه ساخته مصطفی زمانی اهدا شد.
.
.
اسپانسرها
جشنواره امسال نسبت به سال‌های گذشته اسپانسرهای بیشتری داشت که جا دارد از همه این عزیزان دوباره تشکر کنیم.
بیمه نوین ، نورنگار ، دیدافراز ، مرکز تعمیر دوربین ، ایده‌آل مراکزی بود که با پرداخت هزینه به صورت اسپانسر همکاری کردند.
فرهنگسرای رسانه ، فرهنگسرای هنر و خانه سوره با رایگان در اختیار دادن سالن‌های خود در برگزاری جشنواره همکاری داشتند.
سایت‌های عکاسی ، ایران فوتوکلاپ ، چیلیک و پروپیک نت نیز در امر اطلاع‌رسانی جشنواره به عنوان حامیان رسانه‌های جشنواره چهارم همکاری داشتند.
.
.
جشنواره پنجم
با پایان یافتن جشنواره چهارم دوربین.نت در مسولان برگزار جشنواره چهارم زمزمه‌هایی بود را رابطه با برگزاری جشنواره پنجم دوربین.نت که به احتمال زیاد جشنواره پنجم دوربین.نت ۲۰ تا ۳۰ تیرماه ۱۳۸۹ برگزار خواهد شد. 
هرچند صحبت کردن در مورد مکان برگزاری جشنواره پنجم خیلی زود است اما به احتمال فراوان فرهنگسرای رسانه همچنان میزبان کارگاه‌های دوربین.نت خواهد بود.
مسولان ستاد برگزاری جشنواره ، نگارخانه صبا در خیابان برادران مظفر را نامزد اصلی برگزار بخش نگارخانه جشنواره دانستند و نزدیکی این مکان با مرکز شهر و فرهنگسرای رسانه و زیبایی این مکان را از دلایل انتخاب نگارخانه صبا دانستند.
همچنین به طور حتم تا امروز بخش مولتی‌مدیا از بخش‌های جدید جشنواره آینده دوربین.نت خواهد بود.
مسولان برگزار جشنواره دلیل این امر را استقبال عکاسان از کارگاه جواد منتظری و درخواست آن‌ها دانستند و گفتند به طور حتم نشان طلای جشنواره پنجم برای این بخش کنار گذاشته خواهد شد.
همچنین قرار است مانند امسال چند بخش جنبی نیز در نظر گرفته شود تا عکاسان بیشتری بتوانند در جشنواره حضور داشته باشند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.