مجید سعیدی برنده کتاب سال جایزه فتو اویدنس شد

532756_10150665543300588_1922410204_n
به گزارش دوربین . نت و به نقل از ایلنا  ، جایزه کتاب سال عکاسی آمریکا -Photo Evidence- در سال ۲۰۱۴ به مجید سعیدی عکاس ایرانی و مجموعه «زندگی در جنگ» رسید که زندگی مردم افغانستان خسته از سال‌ها جنگ و درگیری را در قاب دوربین خود ثبت کرده است.

فتو اویدنس یا عکس‌های شهادت دهنده جایزه سالانه‌ای است که در تقدیر از عکاسانی است در که کارشان شجاعت و تعهد را در دستیابی به عدالت اجتماعی در سراسر جهان به کار می‌برد.
سعیدی که در دو سال گذشته نیز نامزد دریافت اینجایزه بود در رقابت با والریا بیسپوری که با مجموعه قفل شده، تانیا هابجوکا خوشی با «تسخیر شده»، فرناندو مورالس و «شکستن دایره» و جوااو پینا و «سایه‌های کرکس» شرکت کرده بودند توانست رتبه نخست این رقابت را به دست بیاورد.
اسوتلانا باچه وانوا، دبیر این جایزه عکاسی روز ۱۷ فوریه در بیانیه‌ای نام سعیدی را به عنوان برنده اعلام کرد و گفت: «عکس‌های مجید سعیدی با بسیاری از عکس‌ها و تصاویری که ما معمولا از افغانستان می‌بینیم در تضاد است. چرا که او به دنبال ثبت رویداد‌ها از جنگ عکاسی نکرده و به میان مردمی رفته که بعد از جنگ همچنان با تبعات آن زندگی می‌کنند. سعیدی نه تنها از آن‌ها عکاسی کرده که مثل یکی ازآ ن‌ها زندگی کرده است. همه کار‌های انتخاب شده در این مجموعه از عکسهای مستندی است که تصویری شجاعانه از ثبت درد و رنج و بی‌عدالتی مردمی است که سال‌ها درد جنگ و منازعات سیاسی را بر دوش خود حس کردند.»
براساس اعلام دبیرخانه این مسابقه معتبر عکاسی در رقابت سال جاری عکاسان بیش از ۶۰ کشور با پروژه‌هایی از آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا شرکت کرده بودند. محور اصلی عکس‌های شرکت کننده در این دوره از جشنواره تصاویری مستند از تجاوز بر شئون انسانی در نقاط مختلف جهان بود.
در آثار برگزیده برای رقابت نهایی شرایط اسفناک در زندان‌های امریکا لاتین، مبارزه برای شکستن چرخه حبس در آفریقا، جستجو برای ایجاد صلح در فلسطین اشغالی، اسناد و مدارک تصویر نشده از جنگ فراملی که ۲۰سال پیش برپا شده و در ‌‌نهایت، تصویر زندگی روزانه پس از چهاردهه جنگ در افغانستان را به نمایش می‌گذاشتند.
با چه نوا با بیان اینکه پروژه‌های انتخاب شده، هم دارای خصوصیات زیبایی شناسانانه هنری هستند، تاکید کرد که این مجموعه علاوه بر داشتن ویژگی‌های زیبایی‌شناسانه ببیننده را به فکر می‌انداخت. ما مشتاقانه منتظر برگزاری نمایشگاه در پائیز، همزمان با رونمایی وآغاز توزیع کتاب در نیویورک هستیم.»
رییس هیات داوران فتو اویدنس با بیان اینکه زندگی در جنگ مجید سعیدی پرتره صمیمی، طنز آمیز و درخشان از زندگی افغان‌ها در میان جنگ را نشان می‌دهد، گفت: «این عکس‌ها به ما نشان می‌دهد که با جنگ و بی‌جنگ زندگی ادامه دارد و مردم زندگی می‌کنند. انگار نا‌امنی‌ها برای مردم این سرزمین نوعی هنجار شده است.» به گفته باچه نوا: «سعیدی با سوژه‌های خود زندگی کرده است. او آن‌ها را هدایت نمی‌کند و در چشم این مردم خارجی، مهاجم، اشغالگر یا کافر نیست. او از جنگ عکس نمی‌گیرد، بلکه با دوربیش لحظات بی‌ملاحظه را که مردم با نا‌امنی در تضاد زندگی روزانه خود مواجهه هستند را نشان می‌دهد. کارهای سیاه و سفید سعیدی سبکی است که بهترین سنت عکاسی مستند و بی‌پرده را تداعی می‌کند. تصاویر او از لحاظ تکنیک و کادربندی فرم آثار عکاسانی همچون فرانک کاپا و کارتیه برسون به یاد می‌آورد. سعیدی موضوعاتی را که از افغانستان نادیده گرفته شده و یا به صورت جنجالی به دنیای غرب نمایش داده شده را با لطافت و روشنی به ما نمایش می‌دهد.»
براساس قوانین جایزه عکاسی فتو اویدنس مجموعه آثار برنده سال را در قالب کتاب منتشر و در سراسر جهان توزیع خواهد شد. مراسم رونمایی کتاب با حضور عکاس، همراه با نمایشگاه آثار منتخب در مرکزمستند برانکس در شهر نیویورک در ۱۶ اکتبر، برگزار می‌شود.
مجید سعیدی متولد سال ۱۳۵۲ تهران است و عکاسی را از ۱۷ سالگی آغاز کرده است و در روزنامه‌های مختلفی به عنوان عکاس و دبیر عکس فعالیت داشته است. او جوایز مختلف عکاسی از جمله جایزه عکس کاوه گلستان و چندین دوره جایزه عکس جشنواره مطبوعات را از آن خود کرده است. او همچنین در سال ۲۰۱۲، سعیدی جایزه سالانه عکاس سال مرکز عدالت و حقوق بشر رابرت اف کندی را دریافت کرد. جایزه یونیسف ۲۰۱۰، جایزه POYi در سال ۲۰۰۹و۲۰۰۳ جایزه هنری نانن ۲۰۱۰، مسابقه بین المللی عکس مطبوعات چین ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳، عکاس بین المللی لوسی ۲۰۱۱، جایزه ورلد پرس سال ۲۰۱۳، و جایزه مطبوعات ملی انجمن عکاسان امریکا NPPA ۲۰۱۱. و نشان لوکاس دولگا بوده که در ۱۷ ژآنویه در پاریس بخشی از افتخارات این عکاس ایرانی است.
منبع : خبرگزاری کار ایران ( ایلنا )

اشتراک گذاری

۱ یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.