فراخوان عکس کتاب جنگ تحمیلی

انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در نظر دارند، در ادامه انتشار کتب موضوعی مرتبط با دفاع مقدس، آثار عکاسی با موضوع شهدای جنگ تحمیلی را جمع آوری و پس از انتخاب و کارشناسی نسبت به انتشار آن در قالب کتاب و برگزاری نمایشگاه و تولید اقلام تبلیغی اقدام کنند.
به گزارش حیات، از تمامی عکاسان حرفه ای و آماتور درخواست می شود، با توجه و دقت به موضوع و مقررات این فراخوان، آثار خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
 موضوع این آثار  شامل : شهدای جنگ تحمیلی (در این بخش آثاری مدنظر است که با نگاهی خلاق به تمامی زوایای پیدا و پنهان موضوع فراخوان از لحظات آغازین جنگ تحمیلی تاکنون، بیانگر جلوه های موجود در این واقعه و حضور عاطفی مردم در این صحنه باشد).
– لحظات شهادت، جمع آوری و انتقال پیکر شهدا (در مناطق عملیاتی، موشکباران مناطق مسکونی و…) – ارتباط حسی رزمندگان با شهدا
– رخدادهای مربوط به ستاد معراج الشهداء – تفحص پیکر مفقودین و زندگی تفحصگران و ارتباط حسی آنان با شهیدان – تبادل پیکر شهدا با اجساد نظامیان عراقی – حرکت کاروان شهدا در شهرها – ارتباط حسی و عاطفی خانواده ها با شهدا و توجه به باور زنده بودن آنان در خانواده – توجه به حضور تصاویر شهدا در شهرها، خیابانها، میادین، بزرگراهها و سایر اماکن عمومی – تشییع و خاکسپاری پیکر شهدا در شهرها و روستاهای کشور و برگزاری مراسم و آئین خاص بومی و محلی – فضای عمومی، معماری، غبارروبی، نوع آرایش و تزئین مقبره  شهیدان و مزارهای شهدای گمنام در تمامی نقاط کشور و تمامی موضوعاتی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم به این موضوع مربوط می شود را در بر   می گیرد.

 دبیر این فراخوان مجتبی کوچکی و گروه انتخاب آثار: علی اصغر داود آبادی، فرهاد سلیمانی، اسماعیل عباسی، محمود کلاری، فرزاد هاشمی می باشد .
  مقرراتی که تمامی عکاسان باید رعایت کنند عبارتند از :
۱. شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه ای در این حرکت فرهنگی آزاد است.
۲. هر عکاس می تواند حداکثر ۳۰ قطعه تک عکس و ۳ مجموعه عکس (هر مجموعه حداکثر ۷ قطعه) ارسال کند. در صورت موافقت عکاس هیأت انتخاب مجاز است در شرایط خاص تک عکسهایی از میان مجموعه ها انتخاب کند.
۳. آثار می تواند رنگی، سیاه و سفید، آنالوگ و یا دیجیتال باشد.
۴. شرکت کننده می تواند آثار را به صورت CD و یا چاپ برای دبیرخانه ارسال کند.
۵. اندازه ی عکسهای ارسالی باید حداقل دارای عرض ۱۳ سانتیمتر و آثار دیجیتالی نیز حداقل دارای عرض ۱۳ سانتی متر با وضوح  DPI 72 و پسوندJPG باشد.
۶. نگاتیو اثر یا اصل سند دیجیتالی (دارای قابلیت چاپ برای کتاب) باید در نزد عکاس باشد تا در صورت انتخاب اثر، نسخه ی مطلوب برای انتشار کتاب از آن تهیه کرد.
۷. آثار تک عکس ارسالی بر روی CD باید در یک فولدر و مجموعه عکسها نیز هر کدام باید به طور جداگانه در یک فولدر دیگر گذاشته شده و شماره ی نمایش آنان نیز به ترتیب در شماره ی فایل درج شود.
۸. در صورت ارسال عکس، برچسب اطلاعات آثار را پس از تکثیر، دقیقاً تکمیل کرده و در پشت سمت راست بالای اثر نصب کنید. در صورت نیاز عکس به زیرنویس لطفاً آن را جداگانه در پشت اثر الصاق کنید.
۹. فایلهای دیجیتالی به همراه یک فایل متنی تایپ شده از مشخصات آثار و مطابق با لیبلهای فراخوان بر روی CD برای دبیرخانه ارسال شود. در صورت نیاز آثار ارسالی دیجیتالی به زیرنویس، لطفاً آن را در کنار فایل متنی شناسنامه آثار تایپ کنید. 
۱۰. عکسها نباید به صورت رول یا لوله شده و یا همراه با قاب یا پاسپارتو ارائه شوند.
۱۱. عکسهای ارسالی باید مستند بوده و در آنها از هرگونه دستکاری و یا حک و اصلاح که جنبه ی اسنادی عکس را مخدوش کند، پرهیز شود.
۱۲. ارسال اثر توسط عکاس به منزله قبول مالکیت اثر و اصالت آن تلقی شده و هیچگونه مسئولیتی به عهده ی دبیرخانه نخواهد بود.
۱۳. کلیه آثار آنالوگ عودت داده می شود و تمامی CDهای ارسالی به دبیرخانه پس از انتخاب آثار معدوم خواهد شد.
۱۴. برگزارکننده بابت هر فریم عکس انتخاب شده مبلغ ۰۰۰/۵۰۰ ریال به صاحب اثر بعنوان        حق التألیف پرداخت می کند.
۱۵. برگزارکننده حق استفاده از عکسهای منتخب برای چاپ کتاب، بانک اطلاعاتی، برگزاری نمایشگاه در مکانهای متعدد و اقلام تبلیغی ـ فرهنگی با ذکر نام عکاس را برای خود محفوظ می دارد.
۱۶. کلیه آثار می توانند تا پایان ۲۰ تیرماه ۱۳۸۷ تولید شده باشند و هیچ گونه محدودیت زمانی ندارند.
آخرین مهلت دریافت آثار تا ۲۰ تیرماه ۱۳۸۷ و انتخاب آثار اوایل مرداد ماه ۱۳۸۷ است .
در ضمن نشانی دبیرخانه: تهران، خ سهروردی شمالی، خ هویزه غربی، شماره ۱۲۲. 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.