فراخوان شانزدهمین جشن تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر

شانزدهمین دوره‌ی «جشن تصویرسال» و «جشنواره فیلم تصویر» از سوم تا بیست‌وچهارم اسفندماه ۱۳۹۷ همچون دوره‌های گذشته در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم با دراختیار داشتن تمامی نگارخانه‌ها و تالارهای نمایش خانه‌ هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

امسال نیز در کنار شاخه‌های پنج‌گانه عکاسی، دو بخش مسابقه عکس «ایران ما» و «عکس‌های موبایلی» در نظر گرفته شده است.

بر اساس توافق بین جشن تصویر سال و شهردار محترم شهر یزد، قرار است آثار برگزیده عکاسان سراسر کشور که بر اساس فراخوان دوره قبل با عنوان «یزد؛ شهر جهانی» به دبیرخانه جشن تصویرسال رسیده است، به‌صورت نمایشگاهی مستقل به‌عنوان برنامه جنبی هفته «هنر خشت» در نیمه دوم بهمن‌ماه ۱۳۹۷ در شهر یزد برگزار شود و هفت برنده‌ی این مسابقه سراسری نیز در مراسم پایانی معرفی خواهند شد.

در صورت مشخص شدن جزییات مربوط به بخش‌ ویژه عکاسی این دوره از جشن تصویر سال، شرایط شرکت در این بخش نیز متعاقبا به‌صورت فراخوانی مستقل اعلام می‌شود.

جایزه ویژه جوانان زیر ۲۵ سال

(جایزه محسن رسول‌اف)
در شانزدهمین دوره‌ی جشن تصویرسال و در ادامه رویکرد ویژه به‌جوانان، جایزه جوانان زیر ۲۵ سال به‌یاد و نام «محسن رسول‌اف» هنرمند جوانی که در چهار رشته عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم فعالیت داشت و در شهریورماه سال ۱۳۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت، ازطریق آرای هیات داوری خاص هر رشته، اهدا خواهد شد.

در این بخش، به‌منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌ عکاسی (خبری، مستنداجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، نگاهی دیگر) و دو رشته کاریکاتور و پوستر و نیز جشنواره فیلم تصویر (فیلم‌های زیر ۱۵ دقیقه و بالای ۱۵ دقیقه) برای هر بخش، یک تندیس ویژه، دو دیپلم افتخار و جوایز نقدی در نظر گرفته شده ‌است که همچون دوره‌های گذشته، ازسوی «بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول‌اف» اهدا می‌شود.

«جایزه وحید ابد»
(عکاس مطبوعاتی سال از نگاه جشن تصویر سال)

دومین «جایزه وحید ابد» برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه‌ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در شانزدهمین دوره‌ی جشن تصویرسال اهدا می‌شود.
عکاس منتخب از میان شرکت‌کنندگان این دوره در بخش عکاسی (جوان و آزاد) ازسوی هیات داوران تصویر سال انتخاب و اعلام خواهد شد.
برنده این جایزه مبلغ سه میلیون تومان نقد، همراه با تندیس «وحید ابد» به‌عنوان عکاس سال از نگاه تصویر سال ۱۳۹۷ از سوی خانواده زنده‌یاد «وحید سهرابی‌ابد» دریافت می‌کند.
وحید سهرابی‌ابد متولد سال ۱۳۶۸ همدان از سال ۱۳۸۷ تا  ۱۳۹۲  به‌عنوان عکاس با خبرگزاری دانشجویان ایران  (ایسنا) همکاری می‌کرد و در سال ۱۳۸۹ برنده‌ی جایزه نخست و تندیس بخش «عکس‌های ورزشی» از جشن تصویر سال شد.

بخش عکس
– در رشته عکس که شامل بخش‌های مستنداجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، خبری و نگاهی دیگر (خلاقه) است، عکس‌هایی پذیرفته می‌شوند که در فاصله زمانی نیمه دوم سال ۱۳۹۶ و سال ۱۳۹۷ گرفته شده باشند.
– مبلغ ورودیه‌ی رشته‌های پنجگانه عکس جمعا ۲۵ هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.
– برای شرکت در شانزدهمین جشن تصویر سال، تصاویر آثار می‌بایست در دو مرحله به صورت آپلود مستقیم (در دو مرحله*) از طریق سایت تصویر انجام شود و نیازی به ارسال سی‌دی یا دی‌ودی برای بخش‌های عکس، گرافیک و کاریکاتور نیست.
– ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی‌متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت  صورت گیرد.
– چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
– تعداد آثار ارسالی برای هربخش حداکثر پنج اثر است.

مسابقه عکس

«ایران ما»
به روال چهار سال گذشته، بخش مسابقه عکس «ایران ما» با موضوع‌های زیر برگزار می‌شود:
– طبیعت، ویژگی‌های اقلیمی و جاذبه‌های گردشگری ایران
– مردم‌نگاری اقوام و خانواده‌ی ایرانی
– میراث فرهنگی و بناهای تاریخی و مذهبی ایران
– آیین‌های، مراسم و رویدادهای ملی و مذهبی ایران
– رخدادها و چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری ایران
– رخدادهای مهم سیاسی، ورزشی، علمی و صنعتی ایران
– عکس‌های قدیمی از آلبوم‌های خانوادگی

تعداد عکس‌های ارسالی در بخش مسابقه «ایران ما» حداکثر ۱۰ تک‌عکس درنظرگرفته شده است.

ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی‌متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت  صورت گیرد.

– چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشین را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
– آپلود عکس در ابعاد اعلام شده الزامی است.
– شرکت در این بخش برای عموم آزاد است و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
– در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود.
– مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس «ایران ما» ۱۵ هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.

مسابقه‌ و نمایشگاه

عکس‌های موبایلی
– عکس‌های موبایلی با موضوع آزاد در نظر گرفته شده و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
– تعداد عکس‌های ارسال شده در بخش مسابقه عکس‌های موبایلی حداکثر ۱۰ تک عکس در نظرگرفته شده است.
– در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه ارزنده اهدا می‌شود.
– مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس‌های موبایلی ۱۵ هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را در دو مرحله* آپلود کرد.
– عکس‌های آپلود شده برای چاپ نمایشگاهی بخش موبایلی باید با طول ۳۰ سانتی‌متر و دی‌پی‌آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت باشد.

بخش گرافیک و کاریکاتور

– دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال با نظر هیات داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به‌نمایشگاه راه خواهند یافت.
– ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه، برای چاپ نمایشگاهی آپلود اصل آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر با ۱۵۰ دی پی آی و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
– تعداد آثار ارسالی برای هربخش حداکثر پنج اثر است.
– مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش گرافیک و کاریکاتور (آزاد و جوان) ۱۵ هزارتومان درنظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کنند.

جشنواره فیلم تصویر

– به‌روال گذشته، جشنواره فیلم تصویر، همزمان با نمایشگاه تصویر سال درخانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. همه‌ی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت و موبایلی که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در دو بخش کمتر از ۱۵ دقیقه و بالاتر از ۱۵ دقیقه این جشنواره عرضه خواهند شد.
– فیلم‌های منتخب در مدت برگزاری جشن تصویرسال، همه‌روزه در خانه‌ی هنرمندان ایران به ‌نمایش در می‌آیند.

شرایط فنی آثار:
– تمامی آثار ارسالی باید در قالب  DVD و به صورت دیتا (Data) و با هریک از فرمت‌های:
– MOV (H.264) /  MP4 (H.264) / MPEG2 همراه با کد ره‌گیری دریافت شده از طریق ثبت نام در سایت تصویر، به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند.
– فیلم‌هایی که به صورت VOB  ارسال شده باشند، پذیرفته نخواهند شد.

 تذکر مهم:
– فیلم‌سازان فقط یک‌بار می‌توانند فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و فرصت اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد و با توجه به تک مرحله‌ای بودن دریافت آثار، در صورت راه‌یابی هر فیلم به جشنواره، فایل ارائه شده توسط فیلم‌ساز مستقیماً به‌نمایش درخواهد آمد، بنابراین ضروری‌ست فیلم‌سازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را با کیفیت مناسب به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.
– مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش فیلم (آزاد و جوان) ۲۵ هزارتومان درنظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان اطلاعات و عکس مربوط به فیلم را در سایت تصویر آپلود کرد.

جشنواره جشنواره‌ها

– بخش «جشنواره جشنواره‌ها» همچون گذشته با همراهی سازمان سینمایی کشور، فیلم‌های برنده‌ در جشنواره‌های فیلم برگزار شده در طول سال ۱۳۹۷ ایران به‌عنوان بخش جنبی جشنواره فیلم تصویر نمایش داده می‌شوند.
– امسال نیز فیلم‌های برنده و برگزیده‌ی جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما از سوم تا بیست‌و چهارم اسفندماه ۱۳۹۷ در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران به‌نمایش در می‌آیند.

مهلت ارسال آثار
– مهلت پایانی ارسال آثار تا ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۷ درنظر گرفته شده است.
– هنرمندان علاقمند به شرکت در شانزدهمین جشن تصویر سال می‌بایست از طریق ثبت نام و آپلود در سایت تصویر به آدرس http://upload.tassvir.com اقدام کنند.
– دبیرخانه تصویر سال واقع در تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، روبه‌روی ورزشگاه شیرودی، خیابان اردلان، پلاک ۲۴، طبقه چهارم،  تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به‌صورت دی‌وی‌دی می‌پذیرد.

شماره تماس دبیرخانه تصویر سال:

۸۸۸۲۴۱۰۳ – ۰۲۱
۸۸۸۲۴۳۷۳- ۰۲۱

 توجه:
– آپلود اصل تصاویر از طریق سایت تصویر به آدرس http://www.tassvir.com/ ضروری‌است و به‌هیچ عنوان در رشته‌های عکس، گرافیک و کاریکاتور ارسال سی‌دی یا دی‌وی‌دی به دبیرخانه تصویر پذیرفته نخواهد شد.
– چنانچه عکس ارسالی شما با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از ۵ مگابایت شد می‌توانید روزلوشین را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
– دبیرخانه تصویر سال تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به صورت فیزیکی (به‌صورت دی‌وی‌دی) دریافت می کند. سایر بخش‌ها تنها از طریق آپلود در سایت به آدرس http://upload.tassvir.com/login.aspx   پذیرفته می شوند.
– یک‌بار پرداخت وجه در هر بخش (فیلم، عکس، پوستر و کاریکاتور) شامل کلیه رشته‌های آن بخش خواهد بود: برای مثال: در بخش عکاسی با یک بار پرداخت می‌توانید آثار خود را در تمامی رشته‌های پنج‌گانه آپلود کنید.
– برای بخش‌ مسابقه «ایران ما» و «عکس‌های موبایلی» می‌بایست به‌طور جداگانه نیز هزینه ورودیه پرداخت شود.
– دبیرخانه جشنواره، هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کننده را نمی‌پذیرد.

نتایج بازبینی و اسامی هنرمندان راه‌یافته فقط از طریق زیراعلام می‌شود.

سایت تصویرسال  http://tassvir.com
کانال رسمی تصویر سال    https://t.me/tassvir_image
اینستاگرام رسمی تصویر  https://www.instagram.com/tassvirsal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.