فراخوان سومین دور جشنواره عکس «تعاون»

Ch-Fin5

دبیرخانه جشنواره ادواری عکس تعاون ، پس از برگزاری دور نخست و دوم این جشنواره عکس ، فراخوان سومین دور این رقابت تخصصی را منتشر می کند:
« تعاون » در لایه های گوناگون اقشار و اصناف جامعه، همواره گره گشای مشکلات متعددی در جوامع روستایی و شهری است.
“تعاون” به مفهوم همکاری و مشارکت، از جنبه های بارز حیات اجتماعی بشر به شمار آمده و بخش مهمی از زندگی انسان را تشکیل می دهد.
افراد بر اساس قواعد مورد توافق از طریق شیوه های متنوع همیاری در بسیاری از فعالیت های اقتصادی و اجتماعی با یکدیگر مشارکت می کنند تا با این حضور « تعاون » را معنا و تعاونی ها را شکل دهند.
تعاونی هایی که با اشکال گوناگونی از تجارت به عنوان بنگاه های اقتصادی- اجتماعی، به دنبال برآوردن نیازها و آرمان های مشترک اعضای خود هدف گذاری می کنند تا در ذات این فعالیت، بر نیازهای مادی و معاش انسان تاثیربگذارند و حضورشان در طی زمان، شکل دهی و انسجام گروهی را در قالب تقویت سرمایه های اجتماعی به بار بنشانند.

درونمایۀ « تعاون » از یک انسجام اجتماعی و مشارکت گروهی حکایت دارد و این دو عامل در سایه همدلی می تواند در سطحی وسیع همواره بالاترین بازده را در شرایط تولید، تکثیر و پشتیبانی به عنوان دستاوردی مطلوب برای جامعه تعریف کند.
حال اگر این کلید طلایی حل مشکلات جمعی در دامان نافذ و آسمانی هنر به شیوه ای صحیح و سلامت جای بگیرد، قرینگی مبارکی را برای اهالی اندیشه رقم خواهد زد.
اندیشه هایی که به تاثیرگذاری ذات تصویر معتقداند که گزینه ای چون « عکس » در میان انبوه تکنولوژی های تصویرساز، در سطحی وافر، وسیع و باورمند، توانسته است تقویت کننده و مصلح جامعه ای انسانی و مدرن باشد.

تعاون معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری رسانه های تخصصی عکس و عکاسی به محوریت « پایگاه عکس چیلیک » (Chiilick.com) اقدام به برگزاری سومین دور جشنواره عکس و پوستر تعاون کرده است.

مدیر جشنواره: دکتر حمدا.. رستمی
کارشناس مفهومی آثار: محمد نیک عهد
دبیر جشنواره: مهدی سروری
هیات داوران دور سوم: تا پایان آبان ماه معرفی خواهند شد.

محوری ترین مضامین منظور برگزارکننده:
از آنجا که در دور نخست ، مفهوم تعاون به شکل کلی لحاظ شد و در دور دوم ، مفاهیم تعاون در فرهنگ اقوام مورد نظر قرار گرفت ، در سیر تکمیلی موضوع و مضمون ، دور سوم علاوه بر موضوع های یاد شده به مصادیق عینی واژه « تعاون » در سطح شرکت های تعاونی سراسر کشور اختصاص یافته است.
توجه داشته باشید که در این زمینه هماهنگی های اولیه در خصوص پذیرش و همکاری با عکاسان تقاضی با شرکت های تعاونی تمامی استان های کشور به عمل آمده است . هماهنگی نهایی منوط به درخواست عکاس از دبیرخانه و معرفی ویژه به اداره کل استان و صدور مجوز است .

آخرین مهلت ارسال فایل عکس : ۱ دی ماه سال ۱۳۹۴
داوری آثار دوره دوم: نیمه اول دی ماه سال ۱۳۹۴
گزارش داوری و اطلاع رسانی: پنج روز پس از انجام داوری

ضوابط عمومی شرکت در جشنواره عکس و پوستر :
۱- دبیرخانه از تمامی عکاسان و اهالی گرافیک، طراحان، دانشجویان و علاقه مندان برای شرکت در این رویداد دعوت می کند.
۲- برگزارکننده از پذیرش فایل های منتخب دیگر جشنواره ها معذور است. تشخیص در این مورد با نظر کارشناس و دبیر جشنواره، در هر مرحله منجر به حذف اثر خواهد شد.
۳- شرکت کنندگان متعهد می شوند در کنار فایل های ارسالی عکس ها، در قالب یک فایل متنی اطلاعاتی چون: نام و شهرت، نشانی الکترونیکی(ایمیل)، شماره ملی، شماره همراه و ثابت، نشانی دقیق پستی(استان، شهر، منطقه، …) همراه با کدپستی ده رقمی و تحصیلات خود را به عنوان فایل اول ارسال کنند. (فایل اول متن(اطلاعات شرکت کننده+ فایل دوم به بعد آثار) . مسئولیت صحت اطلاعات و هرگونه خدشه در این خصوص بر عهده‌ی شرکت‌کننده است .
۴- نامگذاری فایل های ارسالی با حروف انگلیسی و با تلفظ پارسی(فینگیلیش) با: نام خانوادگی و نام کوچک و شمارگان ارسالی انجام می شود. مثل: Sobhan Azadi1- Sobhan Azadi2 , Sobhan Azadi3
۵- مسئولیت ارسال صحیح و اطلاع از دریافت فایل برعهده شرکت کننده است و برگزارکننده با وجود اطلاع رسانی، مسئول اختلال در شبکه و عدم ارسال صحیح و ناموفق آثار نیست.
۶- ارسال فایل به دو شکل ممکن است: ارسال از طریق پست الکترونیکی به نشانی های: Taavon94@Gmail.com و Taavon94@Yahoo.com و ارسال پستی لوح فشرده به نشانی: صندوق پستی ” پایگاه عکس چیلیک ” تهران، صندوق پستی: ۴۶۸۴-۱۵۸۷۵
۷- برگزارکننده ضمن دارا بودن حق چاپ، نشر، استفاده و نمایش آثار راه یافته به نمایشگاه، نسبت به حق درج نام مالک عکس/پوستر خود را متعهد می داند.
۸- برگزارکننده در صورت تامین کیفی آثار، سعی می کند تا در بخش های عکس و پوستر و نمایشگاه آثار راه یافته، نزدیک به ۱۰۰قطعه اثر را در نمایشگاه سالانه اختتامیه به نمایش بگذارد.
۹- برگزارکننده تعهد می نماید مجموعه آثار منتخب را در قالب لوح فشرده چندرسانه ای(مالتی مدیا) و یا الگوی کتاب، منتشر کرده و یک نسخه از آنرا در اختیار صاحبان اثر قرار دهد.
۱۰- دبیرخانه – فقط – تمامی فایل هایی را که برابر با محتوای مفاد اعلام شده فراخوان به ویژه در بند دوم مقررات عمومی و بند ششم مقررات اختصاصی رعایت کرده باشند، کدگذاری کرده و به مرحله داوری ارسال خواهد کرد.

آیین نامه اختصاصی بخش عکس جشنواره :
۱- آثار ارسالی در این جشنواره به صورت تک عکس ارزیابی و گزینش می شوند.
۲- حداکثر تعداد آثار ارسالی هر شرکت کننده ۷ قطعه فایل، تعیین شده است.
۳- عکس های ارسالی بدون هیچ گونه توضیح در پیوست، مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرند.
۴- عکاس به عنوان مالک فایل های ارسالی موظف است پس از اطلاع از راه یابی اثر حداکثر تا ۷۲ ساعت نسبت به ارسال/ تحویل فایل اصلی اقدام نمایند. عدم ارسال/ تحویل در زمان یاد شده به منزلۀ انصراف از حضور است.
۵- ارسال کننده، فایل ها را می بایست در اندازه ۱۲۰۰پیکسل/۶۰۰کیلوبایت/اگزیف دار(اطلاعات فنی ثبت) با فرمتJPG ارسال نماید.
۶- رویکرد جشنواره مستند است . از این رو عکس هایی حاوی روایت در یک چیدمان، ارایه در منظر فتوآرت، ارسال مجموعه عکس و ارایه خارج از چهارچوب های موضوع نظر برگزارکننده و تعریف جایگاه مستند پذیرفته نیست و در مرحله کارشناسی پیش از داوری حذف خواهند شد. همچنین هرگونه ویرایش مخدوش به اصالت عکس که سندیت عکس را باطل کند، به حذف اثر از داوری منجر خواهد شد.
۷- دبیرخانه در شرایط پیش بینی نشده سعی می کند رضایت خاطر عکاس را تامین کند. البته در صورت نیاز و تشخیص، از نظر مشورتی کارشناس جشنواره و دبیر و نماینده داوران بهره برده و در نهایت تعیین کننده رای نهایی می باشد.

جوایز بخش عکس :
* عنوان نگاه برتر : مدال تعاون ، لوح قدردانی همراه با کارت اعتباری به مبلغ ده میلیون ریال
* عنوان نگاه ویژه : به صاحب دو قطعه عکس ، لوح تقدیر همراه با کارت اعتباری دو ونیم میلیون ریالی و بُن تهیه کتاب از پایگاه تخصصی کتاب عکس(Ketabeaks.ir)
* به تمامی آثار راه یافته به نمایشگاه ضمن اعطای گواهی حضور، مبلغ پانصدهزار ریال به عنوان حق تالیف اثر به حساب عکاس واریز خواهد شد.
توجه : پرداخت حق التالیف در بخش های گوناگون هر دوره در جوایز اعطایی به نگاه برتر و نگاه ویژه لحاظ شده و واریز مستقلی صورت نمی گیرد.

آیین نامه اختصاصی بخش پوستر جشنواره :
مضامین منظور برگزارکننده :
معرفی نمادین واژه تعاون با اشکال و سمبل های تصویری ، مانا ، صریح ، قابل درک ، اجتماعی ، فراگیر واژه « تعاون » به عنوان اصلی اساسی و پیشرو در زندگی روزمره ، اصالتی رفتاری در فرهنگ ایرانی اسلامی ، کلید طلایی عرصه های اقتصادی و اجتماعی ، انسجام بخش نیازها و آرمان های مشترک جامعه .
۱- شرکت در بخش پوستر این جشنواره برای تمامی طراحان گرافیک ایران آزاد می‌باشد.
۲- مضامین و نشانه های به کار گرفته شده بایستی در چهارچوب قوانین کشور بوده و تشخیص معنا در این زمینه با کارشناس جشنواره، دبیر و نماینده گروه داوران است
۳- هر شرکت‌کننده باید فایل آثار خود را با فرمت CMYK /tif و در اندازه A3، با ۱۵۰  DPI ارسال کند. اندازه فایل پوسترهای ارسالی نبایست در ضلع کوچک از ۴۰ سانت کمتر و از ۷۰ سانت بزرگتر باشد.
۴- هر هنرمند مجاز به ارسال حداکثر ۳ اثر می باشد و زمان تولید آثار بایستی به سال جاری (۱۳۹۴) مربوط باشد .
۵- فایل های ارسالی برای داوری می بایست در اندازه ۱۵۰۰ پیکسل و ۷۵۰ کیلوبایت تنظیم شده و اثر نهایی برای تحویل به دبیرخانه در فرمت های CMYK /tif  و با ۳۰۰  DPI دراندازه اصلی بر روی لوح فشرده تحویل شود.
۶- استفاده از معانی مفهومی و نمادهای تصویری برگرفته از موضوع ها و مضامین ذکر شده در فراخوان برای برگزارکننده در اولویت است.
۷- آثاری که ناقض مقررات عمومی، شئون اخلاقی و موازین جمهوری اسلامی ایران تشخیص داده شود ، به مراحل ارزیابی و نمایشگاه راه نمی‌یابند.

جوایز بخش پوستر :
* عنوان اعلان برتر : مدال تعاون ، لوح قدردانی همراه با کارت اعتباری به مبلغ ده میلیون ریال
* عنوان طرح و ایده ویژه : به صاحب طرح و مجری سه پوستر منتخب ، لوح تقدیر همراه با کارت اعتباری دو ونیم میلیون ریالی
* به تمامی آثار راه یافته به نمایشگاه ، گواهی حضور و لوح چندرسانه ای از مجموع آثار راه یافته تحویل خواهد شد.

نشانی دبیرخانه جشنواره : دفتر رسانه پایگاه عکس چیلیک (Chiilick.com)، تهران، صندوق پستی: ۴۶۸۴-۱۵۸۷۵
شماره تماس دبیرخانه: ۸۸۳۴۸۸۲۴
شماره تماس با دبیرجشنواره: ۰۹۱۲۲۷۹۷۷۱۷

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.