فراخوان سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو

sa

سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو در خردادماه ۱۳۹۳ خورشیدی در دو بخش برگزار می‌شود:
بخش های سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو
بخش نخست:
عکس، فیلم، سفرنامه مکتوب، سفرنامه صوتی، سفرنامه مجازی(سایت، وبلاگ و..) و سایر قالب‌ها
بخش دوم:
بخش ویژه سفرنامه‌های نوروزی( این بخش به سفرنگاری‌های نوروزی به خصوص در نوروز ۱۳۹۳ اختصاص دارد و در نوع قالب هیچ محدودیتی ندارد(
بخش ویژه سفرنامه‌های کودک و نوجوان( این بخش مخصوص سفرنامه‌هایی است که توسط کودکان و نوجوان زیر ۱۶ سال نگاشته یا ثبت شده است. سفرنگاران این بخش باید سن خود را در کنار اثر قید نمایند)
بخش ویژه تور کارگاهی سفرنگاری( این بخش به شکل ویژه با برگزاری یک تور اختصاصی انجام می‌پذیرد و شرکت‌کنندگان باید در طول زمان تور و بازدیدهای اختصاصی در کنار صاحبنظران مرتبط در هر قالبی که تمایل دارند اثرشان را خلق نمایند. علاقمندان که تمایل به شرکت در این تور کارگاهی دارند ضمن اعلام تمایل خود به دبیرخانه جشنواره منتظر اطلاعات بعدی باشند)

ضوابط کلی جشنواره:
– شرکت علاقمندان در چند بخش ممنوعیت ندارد.
– اولویت در انتخاب، نمایش و داوری با آثاری است که مستند و دارای زمان و مکان مشخص باشند.
– شرکت‎کنندگان می‎بایست به سایت جشنواره (www.safarnegar.com) مراجعه و فرم ثبت‌نام در جشنواره را پر کنند. لازم به ذکر است آثاری که خالق آن‌ها در سایت جشنواره ثبت‌نام نکرده‌اند، داوری نخواهند شد.

ضوابط بخش عکس:
۱. هر شرکت کننده می تواند دو مجموعه عکس ارسال کند و هر مجموعه باید شامل حداقل ۵ و حد اکثر ۱۲ عکس باشد.
۲. عکس‌ها باید به صورت فایل دیجیتال و با فرمت TIFF یا JPG، وضوح تصویرdpi ۳۰۰ و سایز ۳۰ سانتی‌متر (در ضلع کوچک) ارسال شود.
۳. کلیه‌ی عکس‌های ارسالی باید شامل زیرنویس در مورد زمان و مکان عکس‌برداری و نحوه‌ی عکاسی(توضیحی مختصر در مورد چرایی وچگونگی آن) باشد و همچنین نوشتن توضیحی کلی درباره‌ی هر مجموعه نیز الزامی است، که هر دو باید در قالب یک فایل و با فرمت word 2003 و یا word 2007 به همراه مجموعه ارسال شود.
۴. شرکت‌کنندگان می‌توانند به یکی از روش‌های ارسال از طریق وب‌سایت سفرنگار یا ارسال پستی، آثار خود را به همراه فایل متنی که حاوی اطلاعات فردی (نام، نام‌خانوادگی، سال تولد، نام پدر، نشانی دقیق پستی، کدپستی ده رقمی، شماره تلفن تماس و نشانی ایمیل) برای جشنواره بفرستند.
۵. لازم است برای نام‌گذاری فایل‌ها، حتماً از کاراکترهای انگلیسی استفاده کرده و از الگوی زیر پیروی کنید
از چپ به ترتیب نام و نام‌خانوادگی، شماره مجموعه و شماره عکس در مجموعه.
به عنوان مثال عکس پنجم از مجموعه دوم علی ابراهیمی این‌گونه نام گذاری می شود: Aliebrahimi2-5.jpg
۶. حق استفاده از عکس‌های ارسالی با رعایت تمام حقوق عکاس برای برگزارکننده‌ی جشنواره محفوظ است.
۷. ارسال عکس به منزله‌ی قبول شرایط و مقررات مسابقه است.
۸. عکس‌ها باید در زمان تعیین شده و با رعایت ضوابط ذکرشده ارسال شوند.
۹. تصمیم‌گیری در مورد مسائل پیش‌بینی نشده بر عهده‌ی برگزار کننده‌ی جشنواره خواهد بود.

ضوابط بخش فیلم:
– صاحب امتیاز اثر باید در سایت جشنواره ثبت نام کند، در غیر این‌ صورت آثار در جشنواره شرکت داده نمی‌شوند.
– مدت زمان آثار بخش فیلم آزاد است.
– آثار باید در ۲ فرمت DVD و AVI همراه با CD حاوی اطلاعات (عکس کارگردان و عکس از صحنه و پشت صحنه فیلم) به دبیرخانه ارسال شوند.
– هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر ۳ اثر به جشنواره ارسال کند.
– تصمیم‌گیری برای جدول نمایش فیلم‌ها برعهده دبیرخانه است.

ضوابط بخش نوشتاری:
– در صفحه‌ی اول سفرنامه‌های بخش نوشتاری، تنها باید مشخصات فرستنده‌ی اثر (نام، نام خانوادگی، شماره‌ی تماس و نشانی) نوشته شود و در صفحه‌ی دوم، تنها نام اثر آورده شود. مشخصات خالق اثر باید فقط در صفحه‌ی اول گزارش ذکر شود؛ در صورت تکرار آن در سایر صفحات، اثر داوری نخواهد شد.
– متن گزارش‌های توصیفی باید با فونت Mitra، اندازه‌ی ١٢ و تیترهای گزارش با فونت Mitra، اندازه‌ی ١۴ تایپ شود. در بخش کوتاه، گزارش‌ها می‌توانند حداکثر دو هزار کلمه و در بخش بلند، حداکثر ده هزار کلمه باشند.
– فرمت فایل ارسالی باید Doc یا Docx باشد (Microsoft Word 2003) یا (Microsoft Word 2007). از ارسال فایل با فرمت‌های دیگر خودداری فرمایید.
سفرنامه باید شامل اطلاعات کاربردی مقصد باشد؛ به گونه‌ای که خواننده‌ بتواند بعد از مطالعه‌ی آن، سفر را با کمترین مشکلات ممکن تکرار کند. این اطلاعات عبارتند از: بهترین یا زیباترین مسیر، مجتمع‌های رفاهی مسیر سفر، جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی مسیر و مقصد، زمان مناسب برای مسافرت، نام شهرها، روستاها و مناطق دیدنی و…

ضوابط بخش وبلاگ و مجازی:
– شرکت‎کنندگان می‎بایست به سایت جشنواره (www.safarnegar.com) مراجعه نموده، فرم ثبت‌نام در جشنواره را پر کنند. لازم به ذکر است آثاری که خالق آن‌ها در سایت جشنواره ثبت‌نام نکرده‌اند، داوری نخواهند شد.
– تعداد ارسال آثاری به بخش وبلاگ جشنواره حداکثر سه اثر است.
– اولویت در انتخاب، نمایش و داوری با آثاری است که مستند و دارای زمان و مکان مشخص باشند.
– سفرنامه‌ها می بایست شامل ویژگیهای زیر باشند :
– قابلیت درک همگانی و القاء تجسم قوی و دریافت حس خوبی از سفر در ذهن مخاطب
– ارائه اطلاعات پیرامون موقعیت جغرافیایی ، مسائل فرهنگی و اجتماعی
– استفاده از تصاویر و واقعی بودن سفر
– نگارش زیبا و روایت گونه بودن سفرنامه

ضوابط بخش سفرنامه‌های صوتی:
– سفرنامه‌های صوتی لازم است حداقل ۵ و حداکثر ۲۰ دقیقه باشند.
– آثار این بخش باید بر روی DVD و با فرمت MP3 یا WAV تحویل داده شوند.
– استفاده از تیتراژ در سفرنامه صوتی الزامی است.
– تناسب بین قالب و موضوع، انسجام ساختاری، خلاقیت، کیفیت فنی، وجه روایی، مستندگرایی و انتخاب موضوع از شاخص‌های مورد توجه داوران در این بخش است.

ضوابط بخش سفرنامه های نوروزی:
سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو با هدف ترویج فرهنگ و آداب سفر، ایجاد بستری برای تعامل و انتقال تجربیات‌ سفر، معرفی مقاصد سفر به گردشگران، احیای سنت سفرنگاری، تشویق به مستندسازی وقایع و اتفاقات سفر، آشنایی ‌با اماکن تاریخی و محیط‌های طبیعی، سبک زندگی، روحیات، اعتقادات و سنن اقوام گوناگون بر اساس یافته‌های عینی در خردادماه ۱۳۹۳ خورشیدی برگزار می‌شود.
در سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو ، بخش ویژه‌ای با عنوان سفرنامه‌های نوروزی درنظر گرفته ‌شده ‌است که به سفرنگاری‌های نوروزی، به خصوص در نوروز ۱۳۹۳، اختصاص دارد. این بخش در نوع قالب هیچ محدودیتی ندارد و علاقه‌مندان می‌توانند در قالب‌های عکس، فیلم، سفرنامه مکتوب، سفرنامه صوتی، سفرنامه مجازی (سایت، وبلاگ و…) و سایر قالب‌ها در مسابقه شرکت کنند.

بخش کودک و نوجوان:
به کجا سفر کرده اید؟
در سفر چه دیده اید که در یادتان مانده است؟
آیا از سفرتان، سفرنامه نوشته یا عکس و فیلمی گرفته اید؟
اگر بعد از این هم به سفر می روید، فرصت خوبی است تا سفرتان را با نوشتن یا هر روش دیگری که فکر می کنید چون فیلم، عکس، نقاشی و… ثبت و ضبط کنید و تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۳ برای سومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو بفرستید. سومین جشنواره سفرنامه‌نویسی ناصرخسرو، بخشی ویژه را به کودکان و نوجوانان اختصاص داده است و علاقه‌مندان بین ۸ تا ۱۵ سال، می‌توانند آثار خود با موضوع سفر را برای این بخش از جشنواره بفرستند. فقط یادتان باشد که اگر می خواهید در این جشنواره شرکت کنید، ابتدا خودتان یا با کمک والدین یا دوستان در سایت جشنواره ثبت نام کنید. آثاری هم که برای جشنواره می فرستید را با مشخصات کامل خودتان یعنی نام و نام خانوادگی، شماره تماس و سن تان همراه باشد. و بنویسید که برای بخش کودک و نوجوان جشنواره فرستاده اید. راستی یادتان باشد که هر کس فقط می تواند حداکثر سه اثر را بفرستد. منتظر آثار خوب تان هستیم

گاهشمار جشنواره:
آخرین مهلت دریافت آثار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
داوری آثار از ۲ خرداد
افتتاح جشنواره و شروع برنامه نمایشگاهی و جلسات نمایش آثار: از ۱۷ تا ۲۷ خرداد

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.