سیزدهمین جشن تصویرسال؛ چند رویداد مهم و شاخص هنری در یک اتفاق فرهنگی

۱۴۵۵۷۰۵۷۴۷۹۵۳_Nadimi-1
جشن تصویر سال به سیزدهمین گام خود رسیده است؛ روز جمعه ۳۰ بهمن گالری‌های خانه هنرمندان ایران بدون هیچ تشریفاتی و افتتاحیه خاصی به روی مخاطبان باز می‌شود و آثار سیزدهمین جشن تصویر سال به نمایش در می‌آیند.
امسال نیز در کنار نمایشگاه سالانه در رشته‌های عکاسی، ‌گرافیگ، ‌کاریکاتور (در دو بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال)، دو بخش عکس‌های «ایران ما» و «عکس‌های موبایلی» در نظر گرفته شده است.
به گزارش دبیرخانه تصویر سال، سیف‌اله صمدیان دبیر جشن تصویر سال در نشست خبری چهارشنبه ۲۸ بهمن درباره برنامه‌های این جشن گفت و قبل‌تر از آن از انتقال دبیرخانه دایمی جشن تصویر سال از محل قبلی سخن گفت که بعد از ۲۴ سال به محلی در همسایگی خانه هنرمندان ایران انتقال یافته است.
جشن تصویر سال امسال هم مانند سال گذشته با همراهی سازمان سینمایی، ‌قرار است فیلم‌های برنده جشنواره‌های فیلم را در بخش جنبی جشنواره فیلم تصویر نمایش دهد و دو سالن شهناز و ناصری خانه هنرمندان به جشنواره فیلم تصویر اختصاص دارد و در بخش جنبی فیلم‌های برگزیده جشنواره نمایش داده می‌شود.
به گفته صمدیان امسال فیلم‌های برنده و برگزیدهٔ بخش هنر و تجربه جشنواره فیلم فجر، جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما و بر خلاف جشنواره‌ای دولتی برای این نمایش‌ها پولی دریافت نمی‌شود و این امکان برای اهالی هنر فراهم شده تا این فیلم‌ها را رایگان ببینند.
به گفته صمدیان با این کار در واقع بیست روز مروری بر سینمای ایران خواهیم داشت.

با «ابد و یک روز» جشنواره فیلم تصویر آغاز می‌شود
او اما درباره سعید روستایی و فیلم «ابد و یک روز»ش که امسال جوایز زیادی را در جشنواره فیلم فجر به دست آورده سخن گفت و خبر داد که این فیلم به عنوان فیلم افتتاحیه جشن تصویر نمایش داده خواهد شد.
دبیر جشن تصویر سال، سعید روستایی را یکی از کشف‌های جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر معرفی کرد که با فیلم‌های «شنبه»، «مراسم» و «مانتوهای رنگ روشن» تندیس و جایزهٔ اول زیر ۲۵ سال سه دوره گذشته جشنواره فیلم تصویر را گرفته است.
قرار بود که این فیلمساز در هیات انتخاب و داوری فیلم‌های امسال حضور داشته باشد اما به گفته صمدیان به دلیل نمایش‌های رسمی و فوق العاده فیلم «ابد و یک روز» در جشنواره فیلم فجر موفق نشد تا پایان در کنار هیات انتخاب کارش را ادامه دهد از این رو مهدی مختاری – فیلمساز جوان- در ترکیب هیات انتخاب بخش آزاد و زیر ۲۵ سال در کنار پیروز کلانتری و سحر سلحشور، قرار گرفت و سعید روستایی در بخش داوری نهایی آثار فیلمسازان زیر ۲۵ سال را در کنار بزرگانی همچون رخشان بنی‌اعتماد و علیرضا زرین‌دست، داوری خواهد کرد.

بخش‌های ویژه جشن تصویر سیزدهم
فیلم‌های فیلمسازان زیر ۲۵ سال در زمینه فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت نمایش داده خواهد شد و در روز داوری، فیلم‌سازان، طبق سنت جشنواره فیلم تصویر، قبل از نمایش فیلم در حضور داوران به معرفی خود و فیلمشان می‌پردازند.
به گفتهٔ صمدیان از سال گذشته بخش «بهترین تصویر» به جشنواره فیلم تصویر اضافه شد که آگاهانه به جای عنوان «بهترین فیلمبرداری» عنوان «بهترین تصویر انتخاب شد‌ که علاوه بر کارکرد هنری و فنی دوربین فیلمبرداری، سایر تمهیدات دیجیتالی نیز که به نحوی در شکل گیری تصویر روی پرده موثر بوده‌اند مورد داوری قرار گیرد.»
صمدیان با تاکید بر اینکه جشن تصویر سال حرکتی غیرسیاسی است، تصریح کرد: «حرکتی که ما می‌کنیم ماورای سیاست است و در تمام دوره‌های گذشته سعی کردیم از هر نوع سیاست زدگی به ویژه در بخش فرهنگی پرهیز کنیم. دلیل اصلی این موضوع نتیجه درخشانی است که از اعتماد رشک انگیز دوازده سال گذشته هنرمندان رشته‌های مختلف تصویر به دست آورده‌ایم و از این روست که نمی‌گذاریم که از اعتماد هنرمندان به ویژه نسل جوان هنری سوءاستفاده‌های فرهنگی و سیاسی بشود و همین امن‌گاه فرهنگی که با کمک بی‌دریغ مدیران خانه هنرمندان ایران به وجود آمده است باعث جمع شدن طیف‌های مختلف فکری و هنری در بزرگ‌ترین گردهم‌آیی هنرمندان رشته‌های مختلف تصویری در ایران است.
او در بخش دیگری از سخنانش درباره بخش‌های دیگر جشن تصویر سال یادآوری کرد، بخش عکاسی در رشته‌های ورزشی، ‌مستند، هنر و هنرمندان، نگاهی دیگر و خبری خواهد بود که شامل عکس‌هایی می‌شود که در فاصله زمانی نیمه دوم سال ۹۳ و سال ۹۴ گرفته شده باشد.
همچنین دو بخش «عکس‌های موبایلی» و «ایران ما» دیگر عنوان‌های بخش عکاسی هستند که نمایش عکس‌های منتخب بخش» ایران ما «به صورت مالتی مدیا همراه با موسیقی اوریجینال فردین خلعتبری برای این بخش خواهد بود.
در بخش عکس‌های موبایلی امسال یک بخش ویژه در نظر گرفته شده است با عنوان«گربه‌های ایرانی» .
به گفته صمدیان، ‌در دنیا بعد از عکس‌های سلفی بیشترین عکس‌ها از حیوانات خانگی همچون گربه‌ها در فضاهای مجازی دیده می‌شوند. البته هدف اصلی از اضافه شدن این بخش انتخاب عکس‌های خلاقانه و با رویکرد هنری از گربه‌های ایرانی است که قرار است به صورت کتابی جداگانه توسط انتشارات تصویر ایران منتشر شود.
جشن تصویر سال از هفت سال پیش جایزه محسن رسو‌ل‌اف را راه‌اندازی کرده است که در این بخش جایزه عکاسی، ‌کاریکاتور و فیلم به جوانان زیر ۲۵ سال اعطا می‌شود.
دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال با نظر هیات داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به‌ نمایشگاه یافته‌اند.
مصطفی اسداللهی، ‌بهرام کلهرنیا و مسعود سپهر آثار بخش گرافیک را داوری می‌کنند و کامبیز درم‌بخش در کنار احمد عربانی و بزرگمهر حسین‌پور کارهای بخش کاریکاتور جشن تصویر امسال را داوری می‌کنند.

مصایب انتخاب عکس
صمدیان در ادامه حرف‌هایش درباره مصایب انتخاب عکس از میان خیل آثاری که ارسال شده صحبت کرد و یادآور شد: «بخش خوشایند ولی آزاردهنده جشن تصویر سال بخش عکس است، ‌چرا که حدود دو برابر جشنواره‌های داخلی برای ما عکس ارسال می‌شود؛ چیزی حدود چهل‌هزار عکس. ما به عکاسان ظلم می‌کنیم چرا که از میان صد عکس مجبوریم یک عکس را انتخاب کنیم و چون امکان نمایش همه آثار منتخب را روی دیوارهای خانه هنرمندان را نداریم، تعدادی از آن‌ها به صورت مالتی مدیا در طول برگزاری جشن تصویر سال نمایش داده می‌شوند.»
حدود پانصد قاب عکس به روی دیوار خواهد رفت و در بخش موبایلی نیز حدود ۳۰۰ عکس به صورت پرینت نمایش داده خواهد شد. ۱۵۰عکس در بخش آزاد و ۱۵۰ عکس از گربه‌های ایرانی.
داوران بخش عکس سیزدهمین جشن تصویر سال کاوه کاظمی، فرزانه خادمیان و صمد قربان‌زاده هستند.
همچنین در بخش گرافیک ۶۵ اثر و ۴۰ اثر از هنرمندان مدعو و در بخش کاریکاتور هم ۵۷ اثر و ۳۰ اثر از هنرمندان مدعو روی دیوار می‌رود.
در جشنواره فیلم تصویر هم، به جز بخش جشنواره جشنواره‌ها که به نمایش آثار برنده جایزه در جشنواره‌های داخلی و نیز فیلم‌های برگزیده گروه سینمای هنر و تجربه در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر اختصاص دارد. در بخش آزاد و زیر ۲۵ سال جشنواره فیلم تصویر هم، ۵۶ فیلم زیر ۲۵ سال و ۱۴۸ فیلم در بخش آزاد نمایش داده می‌شود.

نمایش مستقل کارتون‌های مطبوعاتی در جشن تصویر سیزدهم
به گفته صمدیان یکی از بخش‌های ویژه جشن تصویر امسال، بررسی کار کارتونیست‌های مطبوعات ایران در یک سال اخیر است. این کارتون‌ها در بخش‌های انتخابات، ‌آلودگی هوا و جنگ در خاورمیانه، مساله پناهجویان در اروپا و… توسط آروین، یکی از همراهان همیشگی تصویر سال، جمع آوری شده و ۱۲۰ اثر از میان ۱۳۰۰ اثر توسط هیات داوری برای ارایه به صورت چاپ و مالتی مدیا انتخاب شده است.

بزرگداشتی برای رخدادهای مهم هنرهای تجسمی سال ۹۴
صمدیان گفت که سال گذشته تصمیم گرفتیم خلأیی را که در زمینه ارزیابی سالانه از هنرهای تجسمی وجود دارد، ‌پر کنیم. در دوازدهمین «جشن تصویر سال» از اکبر عالمی به‌عنوان کسی که تأثیر زیادی روی کیفیت تصویری این سال‌ها داشته است تقدیر کردیم. همچنین از آیدین آغداشلو به خاطر حضور نمایشگاهی‌اش بعد از چهل سال، ابراهیم حقیقی برای نمایش چهل سال پوسترهای سینمایی‌اش در برج میلاد، ‌کامبیز درم‌بخش به خاطر انتشار کتاب «مینیاتورهای سیاه»، محسن راستانی به خاطر انتشار «زمان سخت» در بوسنی و همچنین از محمد فرنود و احمد معینی جم به خاطر گزارش تصویری از جام جهانی ۲۱۴ برزیل تقدیر شد.
امسال، انجمن فیلمبرداران سینمای فرانسه با همراهی داریوش خنجی، فیلمبردار صاحب نام ایرانی کار ویژه‌ای انجام داد و با مروری بر آثار محمود کلاری و نمایش ۱۰ فیلم او از محمود کلاری قدردانی ویژه‌ای به عمل آورد که به همین بهانه تجلیل امسال جشن تصویر سال اختصاص به محمود کلاری و حضور خلاقانه و شیرین او در سینمای ایران دارد.
همچنین قرار است از زنده یاد  «فریده لاشایی» به‌دلیل برگزاری نمایشگاه فوق العاده از آثارش در موزه هنرهای معاصر تهران‌،» رضا عابدینی «به‌خاطر برپایی نمایشگاهی از تصویرسازی‌های خلاقانه از حروف فارسی‌ در گالری آب انبار، «محمودرضا بهمن‌پور» مدیر نشر نظر به‌دلیل چاپ کتاب‌های تصویری درخشان، «فخرالدین فخرالدینی» به‌خاطر چاپ کتاب دوم پرتره‌ها و کتاب نقاشی‌هایش،  «خلیل مستوفی» به‌دلیل گردآوری و چاپ کتابی درباره تاریخ تصویری آذربایجان غربی و محمد هادیان به‌خاطر کتاب عکس ارزشمند چهره‌های آذربایجان تقدیر کند.
صمدیان گفت: «فخرالدینی بیش از۲۰۰ میلیون از جیب خودش گذاشت تا کتابش چاپ شود. کتابی از عکس‌هایی که او در پنجاه سال گذشته از مفاخر علمی، ادبی، فرهنگی و هنری ایران، گرفته است و اینجاست که انرژی و بوجه‌های بلندبالای فرهنگی در مقابل حرکت‌های تاریخ ساز تک سوارانی چون فخرالدین فخرالدینی مورد سوال جدی قرار می‌گیرد!»

تجلیل از شهدای عکاس
همچنین امسال از شش عکاس دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تجلیل خواهد شد؛ جاویدالاثر کاظم اخوان و شهیدان عکاس: سعید جان‌بزرگی‌، داریوش گودرزی‌کیا، حسین قشقایی‌، حسین آذرنیا و عبدالمناف معراجی‌نیا تجلیل می‌شود.
امسال چند مجموعه عکس موفق به‌صورت مالتی‌مدیا به‌نمایش گذاشته خواهد شد. همچنین آثار سه عکاس که به‌طور شاخص در روزهای مذاکره گروه ۱+۵ با ایران از آن رویداد مهم عکاسی کرده‌اند، به‌صورت مالتی‌مدیا به‌نمایش گذاشته می‌شود. مهدی قاسمی، امید وهاب‌زاده و علی محمدی عکاسانی هستند که آثار آن‌ها در بخش «۱+۵ به روایت عکاسان» ارائه می‌شود.
همچنین عکس‌های احمد معینی‌جم، عکاس خبرگزاری ایرنا‌ که شامل مجموعه درخشانی از رشته‌های مختلف ورزشی در سال ۱۳۹۴ است، در این دوره به‌نمایش داده می‌شود. آثار حمیرا طیبی‌پور نیز که هشت سال است از کویرهای ایران و گروه‌های آفرود عکاسی می‌کند، به‌صورت مالتی‌مدیا نشان داده خواهد شد.
او در پایان گفت: «سیزده دوره گذشته جشن تصویر سال با همکاری صادقانه مدیریت و کارمندان دوره‌های مختلف خانه هنرمندان ایران برگزار شده است و در حقیقت تصویر سال بازوی اجرایی خانه هنرمندان ایران در ارزیابی سالانه هنرهای تصویری ایران عمل می‌کند.»

پوستر سیزدهمین جشن تصویر سال را مهرداد ذوالنور طراحی کرده است.
سیزدهمین جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از ۳۰ بهمن‌ماه تا ۲۰ اسفندماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد نیز ۱۴ اسفندماه خواهد بود

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.