اطلاعاتی در مورد فدراسیون بین المللی هنر عکاسی

فدراسیون بین المللی هنر عکاسی، توسط دکتر وان دی ویجر(DR. M. Van de Wijer) بلژیکی در سال ۱۹۴۶ پایه گذاری شد و از آن سال تاکنون واسطه ای برای برقراری ارتباط بین مؤسسات ملی عکاسی در کشورهای مختلف جهان بوده است. اولین کنگره این فدراسیون در سال ۱۹۵۰ در شهر برن سوئیس با شرکت ۱۰ نماینده از کشورهای مختلف تشکیل شد.فیاپ تنها مؤسسه بین المللی در زمینه عکاسی است که از طرف یونسکو UNESCO به رسمیت شناخته شده است و پروژه هایی نیز بنا به درخواست این سازمان انجام دادهاست. این فدراسیون به عنوان عضو اجرایی با مؤسسات ملی عکاسی در سراسر جهان همکاری نزدیک دارد که تعداد آنها به بیش از ۸۵ مؤسسه ملی در ۵ قاره می رسد؛ فیاپ همچنین نماینده نزدیک به یک میلیون عکاس است. هرگونه جهت گیری سیاسی، ایدئولوژیک و نژادی در فعالیتهای FIAP غیرقانونی است. فیاپ در سطح جهانی فعالیت دارد. وظیفه اصلی آن اعتلای عکاسی است و در این راستا چند هدف را دنبال می کند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشد و پرورش روح عکاسی در سرتاسر جهان، بالا بردن سطح فرهنگ شهروندان به منظور همکاری برای ارتقای عکاسی چه در زمینه هنری و چه فنی و همچنین تلاش در جهت تحکیم صلح در جهان.
یکی از برنامه های فیاپ برگزاری مسابقات دوسالانه است. این مسابقات که در کشورهای عضو برگزار می شود دارای ویژگی هایی است که آن را از دیگر مسابقات بین المللی تحت حمایت فیاپ متمایز می سازد. در این مسابقات که تعداد شرکت کنندگان آن اکنون به ۴۰ کشور می رسد، عکسها نه تنها جداگانه بلکه به شکل جمعی نیز بررسی می شوند. به این معنی که هر مجموعه از هر کشور باید از نظر محتوا، تکنیک و روش ارایه منسجم باشد. این هماهنگی سه گانه است که از طرف بازدیدکنندگان ارزشمند شمرده می شود و همچنین باعث می شود دوسالانه های فیاپ در حد دیگر فعالیتهای هنری تأثیرگذار باشد. «جام جهانی عکاسی» نیز از دیگر مسابقاتی است که برگزارکننده آن فیاپ است.
هر ساله بیش از ۱۰۰ نمایشگاه و مسابقه بین المللی با پشتیبانی فیاپ برپا می شود. این نمایشگاهها از اهمیت خاصی برخوردارند و طبق قوانین فیاپ فقط در صورتی می توانند تحت حمایت این فدراسیون باقی بمانند که «بیشتر کشورهای جهان» دعوت داشته باشند. مواردی چون تاریخ و مدت نمایشگاه، کیفیت آثار، ورودیه، کاتالوگ و… از طرف فیاپ تعیین می شود. این فدراسیون نمایشگاه هایی که فقط مقاصد تجاری دارند یا زمینه فعالیتشان محدود است را تحت حمایت قرار نمی دهد.
۸۵ کشور عضو فیاپ هستند که از آن جمله می توان به کشورهای ایران, بلژیک، آلمان، اتریش، بلغارستان، دانمارک، یونان، ایتالیا، هلند، لیتوانی، رومانی، چک، ترکیه، هند، بنگلادش، هنگ کنگ، مالزی، سنگاپور، ژاپن، پاکستان، آفریقای جنوبی، کامرون، موریتانی، شیلی، ارژانتین، کوبا، کانادا و استرالیا اشاره کرد

علی سامعی

اشتراک گذاری

۱ یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.