گفت‌وگو

اولياءزاده: تداوم جشنواره سفره‌هاي ايراني‌اسلامي، انگيزه‌ جامعه عكاسي را بالا مي‌برد

مديرخانه عكاسان با اشاره به لزوم برگزاري و تداوم جشنواره سفره‌هاي ايراني‌اسلامي گفت: تداوم جشنواره باعث ايجاد انگيزه بيشتر در جامعه عكاسي و هنري خواهد شد و جامعه عكاسي را وادار مي‌كند كه به موضوعات مطرح شده در جشنواره عميق‌تر فكر كنند و از نگاه هنري ثبت وقايع نمايند.

رسول اولياء زاده مديرخانه عكاسان، برگزاري جشنواره سفره‌‌هاي ايراني‌اسلامي با موضوعيت‌ آداب و فرهنگ ايراني را بسيار مؤثر دانست و گفت : سه سال پيش آقاي حجت‌الاسلامي جشنواره سفره‌هاي ايراني‌اسلامي با موضوع‌ سفره‌هاي حسيني و افطاري را طرح موضوع كردند و خانه عكاسان يكي از حاميان اصلي برگزاري جشنواره بود و تا جايي كه توانستيم در برگزاري جشنواره همكاري كرديم.
وي در ادامه افزود: ما در آموزه‌هاي ديني خود به افطاري دادن سفارش شديم و اين مهم در آيات و روايات متعدد سفارش شده است و اهميت افطار دادن به روزه دار و ثواب اخروي آن بر كسي پوشيده نيست. اين ارزش در كشورهاي عربي به وضوح ديده مي‌شود كه اكثر مردم و يا مغازه‌داران، روزه‌داران را به افطار كردن روزه خود دعوت مي‌كنند. در ايران نيز از اوايل دهه هفتاد ايستگاه‌هايي در محلات مختلف تعبيه شد تا مردمي كه روزه‌دار هستند و هنگام اذان مغرب امكان حضور بر سر سفره‌هاي افطاري ندارند با لقمه‌اي افطار خود را بازكنند. يا در مساجد پس از نماز مغرب سفره‌هاي افطار پهن مي‌شود و… اين سنت و عادت‌هاي حسنه را بايد در جامعه نهادينه كرد كه تاكنون قدم‌هاي مؤثر و مهمي در اين زمينه برداشته شده است. اما اگر از اين رويدادهاي فرهنگي سند تصويري وجود نداشته باشد از ذهن افراد محو مي‌شود و چيزي براي ارايه به نسل‌هاي آتي و ادامه فرهنگسازي باقي نمي‌ماند.
وي درباره تاثير برگزاري جشنواره با موضوع سفره‌هاي ايراني گفت:يكي از وظايف اين جشنواره مستندسازي است و اتفاق خوشايندي كه ما امسال در نمايشگاه قرآن شاهد آن بوديم در معرض ديد عموم قرار گرفتن عكس‌هاي سفره‌هاي افطاري و حسيني جشنواره سفره‌هاي ايراني در نمايشگاه قرآن بود كه با استقبال خوبي مواجه شد.
داور مسابقات عكس «نماز و شكوفايي»، «ما مي‌توانيم» ، «سفره‌هاي افطاري» به لزوم تداوم برگزاري جشنواره و تاثير آن اشاره كرد و گفت: تداوم جشنواره باعث ايجاد انگيزه بيشتر در جامعه عكاسي و هنري خواهد شد و جامعه عكاسي را وادار مي‌كند كه به موضوعات مطرح شده در جشنواره عميق‌تر فكر كنند و از نگاه هنري ثبت وقايع نمايند تا تصاوير بتواند در اشاعه فرهنگي غني ايراني ـ اسلامي ما نقش بسزايي داشته باشد. اميدوارم آقاي حجت‌الاسلامي بتواند حامي مالي بيابد تا آثار برگزيده را به چاپ برساند زيرا ماندگاري كتاب و قدرت تاثير آن برمخاطب به مراتب بالاتر است و در جامعه منشاء اثر خواهد بود. ما تلاش كرديم تا بتوانيم عكس‌ها را به چاپ برسانيم اما متاسفانه به لحاظ مالي امكان به چاپ رساندن آثار براي خانه عكاسان مهيا نشد.

منبع : فارس

   Send article as PDF   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.