يادداشت

عكاسان قمي چشم انتظار سامان يافتن انجمن عكاسان

امیر حسامی‌نژاد / ارديبهشت ماه سال جاري گزارشي از وضعيت انجمن عكاسان قم منتشر شد كه طي آن تعدادي از هنرمندان پيشكسوت و جوانان صاحب نام عرصه عكاسي از وضعيت نابسامان انجمن عكاسان قم كه تنها مرجع رسمي عكاسي در قم شناخته مي شود، سخن گفتند.

چندي بعد مدير كل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم با حضور در برنامه كاوش به بررسي وضعيت انجمن هاي هنري پرداخت و انجمن عکاسان قم را کم کارترین انجمن بین انجمن های قم دانست و گفت: هیئت امناء این انجمن در سال گذشته هیچ فعالیتی نداشته و انجمن از رونق افتاده است و این درحالی که ما نمی توانیم به جای آنها وارد صحنه شده و به فعالیت بپردازیم.
مدیر کل وقت اداره ارشاد قم در اين برنامه زنده كه اواخرارديبهشت ماه سال جاري از سيماي قم پخش شد درباره وضعیت آینده این انجمن تصریح کرد: با توجه به عدم فعالیت هیئت امناء فعلی، اداره کل ارشاد قم با عنوان حاکمیت وارد صحنه خواهد شد و اقدام به برگزاری انتخابات خواهد کرد.
وی افزود: خرداد ماه زمان انتخابات انجمن عکاسان مقرر شده و امیدواریم که هنرمندان بیایند و در این انتخابات شرکت کنند و فعالیت‌های این انجمن را ساماندهی کرده و  تلاش کنند و از ما بودجه بگیرند و به فعالیت بپردازند و این انجمن را به جایگاه واقعی خود برسانند.

اين خبر به سرعت در محافل هنري قم مطرح شد و عكاسان و دلسوزان هنر عكاسي در قم خرسند از اين خبر منتظر برگزاري انتخابات انجمن مذكور بودند تا بتوانند سروساماني به وضعيت اين انجمن و وضعيت عكاسي قم بدهند، ولي با گذشت زمان و عدم تحقق وعده مدير كل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي در برگزاري انتخابات اين سوال در ذهن هنرمندان به وجودآمد كه چه اتفاقي حادث شد كه جناب مدير كل عليرغم دادن وعده برگزاري انتخابات انجمن عكاسان درخرداد ماه آن هم در يكي از پربيننده ترين برنامه هاي تلويزيوني سيماي قم از انجام آن سر باز زد و اميدهنرمندان قمي را نااميد كرد.

كم كاري انجمن عكاسان قم تا جايي پيش رفت كه در مراسم توديع و معارفه مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي قم از چاپ كتاب تمامي انجمن هاي هنري قم سخن گفته شد الا انجمن عكاسان و اين در حالي است كه عكاسان قمي در اكثر مسابقات و جشنواره هاي عكاسي در سطح كشور و حتي بين الملل حائز رتبه هاي برتر مي شوند و در اين ميان آثارعكاسان خبري قم هر روز در خبرگزاري هاي مطرح كشور ارائه مي گردد و اين آثار بارها در نمايشگاه هاي داخل و خارج كشور در معرض ديد عموم قرار گرفته و تحسين بازديدكنندگان را برانگيخته است.

با تغيير مديريت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي كه متولي امر فرهنگ و هنر استان است و قرار گرفتن اسماعيل طبا در راس اين اداره كل كه خود فردي رسانه اي و آميخته با هنر و دلسوز هنرمندان است و كارنامه موفق عملكرد وي در سمت مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي پايتخت نيز مويد اين مطلب مي باشد، اميدهاي تازه اي در ميان هنرمندان قمي به ويژه عكاسان جهت شكل گيري و سامان يافتن فعاليتهاي هنري در استان قم بوجود آمد.

چندي ديگر انتخابات انجمن عكاسان قم برگزار مي شود و شنیده ها حاکی است که مسئولین فعلی انجمن با بیان اینکه قصد کاندید شدن را ندارند، می خواهند برخی افراد وابسته به خود را برای انتخابات معرفی کنند و هنرمندان عكاس قمي اميدوار هستند با ورود مستقيم مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و نظارت مستقيم وي بر روند انتخابات، از وقوع اتفاقاتي كه در انتخابات دوره گذشته ي اين انجمن رخ داد جلوگيري كرده و با درايت  وي افراد با سابقه و دلسوز عكاسي قم به صحنه آمده و با قرار گرفتن در راس انجمن عكاسان مجدداً شاهد جنب و جوش و فعاليت عكاسان قم و پيشرفت روزافزون اين هنر در قم باشيم.

یک دیدگاه در ”عكاسان قمي چشم انتظار سامان يافتن انجمن عكاسان

  1. البته جناب حسامی عزیز امیدواریم اگر افراد فعلی انجمن و دور و بری هایشان هم کاندید نشدند و انجمن به دست کسانی دیگر افتاد , لااقل دست افرادی نیافتد که مجبورند به خاطر نان شب دست به برگزاری هر نمایشگاهی !!!!! و یا همکاری با هر ارگانی بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *