دوربين.نت

عکاسي خبري افت قابل توجهي داشته است

حميد فروتن نيز ميهمان بخش باتجربه‌هاي روز دوم ششمين جشنواره دوربين دات نت بود و از همان ابتداي صحبت ترجيح داد بخش‌هايي از بحث کارگاه قبلي که در مورد اخلاق در عکاسي خبري باقي مانده بود را تکميل کند و در تشريح اين موضوع مفصل، گفت: اين که اخلاق در برنامه‌هاي عکاسي و عکاسان خبري به واسطه حضور برخي عکاسان كم تجربه و شرايط سياسي و اجتماعي و تکنيک‌هاي عکاسي بسيار کم شده و خيلي‌ها را آزار مي‌دهد قابل رد كردن نيست.

وي به تلاش خود و گروهي از عکاسان حاضر در انجمن عکاسان براي ساماندهي حضور عکاسان در برنامه‌هاي خبري اشاره کرد و گفت: صحبت از اين بود که عکاسان حاضر در برنامه‌هاي خبري از فيلترهايي آموزشي و تجربي بگذرند و با کلاس‌هاي آموزشي برخي از ضرورت‌هاي اين کار نظير آموزش‌هاي خبري، تشريفات کاري در حوزه‌هاي رسمي و حکومتي و… آشنا شده و مشکل ساز نشوند.

فروتن بلافاصله تاکيد کرد که اين مسئله به معني حذف يا محدوديت قائل شدن براي حضور عکاسان جوان نيست، بلکه قاعده‌مند کردن اين حضور است و اظهارکرد: براي انجام اين آموزش‌ها و دادن کارت‌هاي مخصوص به عکاسان خبري نامه نگاري‌هاي زيادي شد اما در نهايت وزارت ارشاد به عنوان متولي اصلي اين اقدام همکاري لازم را نداشت.

وي به برخي موارد بروز مشکل در کار عکاسان خبري به دليل کم‌تجربگي و بروز مشکل از سوي يکي از عکاسان کم تجربه و يا کم توجه اشاره کرد و گفت: در تعريف عکاسي خبري داشتن کارت خبري يا دوربين با فلان خصوصيات و يا داشتن رابطه‌هاي مختلف ملاک نيست، بلکه انچه عکاس خبري را موفق مي‌کند مولفه‌هاي ديگري است که آموزش و تجربه جزو مهمترين آنهاست.

فروتن با بيان اينکه در چند سال اخير عکاسي خبري افت قابل توجهي داشته است از شرايط فراهم شده در مجموعه‌هايي دوربين دات نت که براي آموزش عکاسان نسل جديد تلاش مي‌کند تشکر کرد و در تشريح خصوصيات عکاس خبري موفق، افزود: به نظر مي‌رسد خانم‌ها نمي‌توانند به دليل شرايط فيزيکي و گاهي روحياتشان در عکاسي خبري موفق باشند و در عوض مي‌توانند در شاخه‌هاي ديگر عکاسي تجربه را کسب کنند؛ علت اين امر را هم مي‌توان در شرايط استفاده و نگهداري دوربين و وسايل آن، بسياري از برنامه‌هاي سخت خبري نظير مانورهاي نظامي و انتظامي و پليسي، اعدام‌ها و طرح‌هاي جمع‌آوري ارازل و اوباش و… ديد. البته اين قاعده جاي موارد نقض و استثنا را هم دارد و خانم‌هايي هم مي‌شناسيم که توانسته‌اند با شرايط عکاسي خبري به خوبي کنار بيايند.

اين عکاس در ادامه خاطرنشان کرد که عکس خوب شناسنامه و کارنامه خوب عکاس است و افزود: عکاس خبري بايد داراي روابط عمومي قوي براي ارتباط گرفتن با گروه‌هاي مختلف حکومتي و انتظامي و… و حتي عامه مردم باشد، محدوده جغرافيايي فعاليت خود و شهر خود را به خوبي بشناسد و در نهايت اينکه بايد مسئولان و روابط سياسي و حزبي و… ديگر بين آنها را به خوبي بشناسد.

فروتن بر اهميت سرعت عمل و دقت و حساسيت بيشتر در کار عکاس خبري نسبت به عکاسان ساير حوزه‌ها گفت و افزود: در شرايط فعلي قانون مناسبي براي حمايت از عکاسان و شرايط استاندارد کار آنها وجود ندارد و درعين حال برخوردهاي سليقه‌اي در سطوح مختلف وجود دارد. در نتيجه عکاس خبري بايد بتواند در همين شرايط فعلي جامعه بدون ياس و نااميدي به کار خود ادامه دهد.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.