گزارش

با عكس از جشنواره 28 تا 29 تئاتر فجر

الهام صالح/دوربين.نت:هفت نفر هستند؛‌ هفت عكاس، عكاسان گروه «هفت». عكس هاي خود را از نمايش هايي كه بين جشنواره بيست و هشتم و بيست و نهم تئاتر فجر در سالن هاي تئاتر به اجرا درآمده،‌ در نگارخانه خارك به نمايش گذاشته اند. كاليگولا، پري خواني عشق و سنگ، اتللو، خانه برنارد آلبا، مجلس عروسي قاسم، مكبث، مكاشفه در باب يك مهماني خاموش و كسوف،‌ برخي از نمايش هايي است كه عكس هايي از آن ها در اين نمايشگاه ارائه شده.
آن ها عكاسان گروه تئاتر «هفت» هستند؛ حسين گليا، عليرضا سامني، علي حدادي اصل، محمد محبي، محمدمهدي زابلي، مثيم ميرزنده دل و موسي هاشم زاده.

عكاسي تئاتر،‌ يك هنر مستقل
تصوير زني با پوشش چادر بين مشكي صحنه قرار گرفته، نيم رخ بدون چشم او ديده مي شود. اين نمايش، «عروسي قاسم» است. تصوير دست هاي قرمز رنگ يك زن، خون يا رنگ؟‌ براي پاسخ به اين پرسش بايد نمايش را ديده باشي و نمايش، «مكاشفه در باب يك مهماني خاموش»‌ است. گروه عكاسان تئاتر «هفت»، تصاوير اين نمايش ها را به ثبت رسانده اند. اين گروه، سال گذشته و همزمان با بيست و نهمين جشنواره تئاتر فجر، نخستين نمايشگاه خود را در خانه عكاسان ايران برگزار كرد. آن ها مي خواهند بگويند عكس تئاتر فقط يك ميزانسن نيست. هدفشان اين است تا بگويند عكاسي تئاتر،‌ به عنواني يك هنر مستقل مي تواند در ماندگاري تئاتر تاثيرگذار باشد.
آسان،‌ اما دشوار
مردي طاس كه صورتش را با دست هايش پوشانده، نوري قرمز از سمت راست بالاي صفحه بر صحنه مي تابد. اين تصويري از نمايش «مكبث» است كه «ميثم ميرزنده دل» آن را به ثبت رسانده است. ميرزنده دل هم مانند ساير عكاس هاي اين گروه، 3 قطعه عكس در نمايشگاه ارائه كرده است. او درباره وي‍ژگي عكاسي تئاتر مي گويد:«سالن نمايش،‌ يك مكان جذاب و به نظر من عكاسي از آن ساده است. چرا كه صحنه و عوامل در راستاي تفكرات كارگردان آماده شده اند و عكاس مي تواند زيبايي اين تصوير را ثبت كند.»
به اعتقاد وي،‌ تئاتر جذاب است و عكاسي از آن هم جذاب مي شود، اما عكاسي از تئاتر، دشواري هايي را هم شامل مي شود:«معمولا در اجراي نمايش ها، جاي خوبي براي عكاسي پيدا نمي شود. در اجراهاي عموم هم تماشاگران با حضور عكاس مشكل دارند و اين موضوع، عكاس را در ثبت لحظه ها با مشكل مواجه مي سازد.»
ميرزنده دل، از نمايش هايي كه در سالن هاي مختلف تئاتر، به روي صحنه مي رود،‌ عكاسي مي كند، با اين وجود نمايش هاي تئاتر شهر در اولويت قرار دارد، اما چرا؟‌ پاسخ مي دهد:«تعدد سالن هاي اين مجموعه،‌ امكان انتخاب را براي عكاس به وجود مي آورد، ضمن اين كه روابط عمومي تئاتر شهر،‌ با عكاس ها،‌ بهتر ارتباط برقرار مي كند.»
عكس هايي از زواياي مختلف
چهار زن هستند، زناني پوشيه زده،‌ به سبك زنان دوره قاجار. نمايش، «تور عروسي» است و عكاس؛ «عليرضا سامني».
او هم بيشتر از نمايش هاي تئاتر شهر عكاسي مي كند، اما چرا؟ مي گويد:«بيشتر بودن نمايش ها در تئاتر شهر، يكي از دلايل عكاسي از نمايش هاي اين مجموعه است.» با اين وجود،‌ سامني اعتقاد دارد تئاتر فقط محدود به تئاتر شهر نيست.
عكاس روزنامه فرهيختگان معتقد است عكاسي تئاتر،‌ سراسر ويژگي است:«به اين دليل كه صحنه نمايش را مي بينيد و مي توانيد با آن ارتباط برقرار كنيد. در اين عكاسي بايد در يك مكان بنشيني و همان زاويه اي را كه مي بيني عكاسي مي كني. اما من گاهي بي آنكه سر و صدايي ايجاد كنم،‌ زماني كه صحنه تاريك مي شود، جابجا مي شوم از هر نمايش،‌ از 3 زاويه عكاسي مي كنم.»
يك عنصر مزاحم
«اتللو»،‌ اين نمايشي است كه «سيد موسي هاشم زاده»،‌ تصاوير آن را ثبت كرده. او هم در اين نمايشگاه، 3 قطعه عكس دارد،‌ اما اين عكس ها هم از نمايش هاي تئاتر شهر است. چرا؟ مي گويد:«تعدد سالن هاي اين مجموعه فرهنگي هنري، حجمي از انتخاب را براي عكاسان به وجود مي آورد و اين امكان را هم فراهم مي كند تا عكاس ها در يك روز از چند نمايش عكاسي كنند.»
دليل ديگري كه وي نام مي برد، نظم خاصي است كه در صدور مجوز عكاسي از نمايش هاي تئاتر شهر وجود دارد.
اما عكاسي از تئاتر، مشكلاتي را نيز داراست كه به نظر هاشم زاده،‌ يكي از مهم ترين آن ها برقراري ارتباط با گروه هاي تئاتري است. او اين طور توضيح مي دهد:«نگاه برخي از گروه هاي تئاتري به عكاس، به عنوان يك عنصر مزاحم است.»
اما مشكل ديگري هم وجود دارد:«عكاس در اجراهاي عموم يك عنصر مزاحم است كه صداي شاتر او تمركز تماشاچي و بازيگر را به هم مي زند.»
اتللو، پري خواني عشق و سنگ،‌ مجلس عروسي قاسم و …، عكس هاي اين نمايش ها تا 30 بهمن در نگارخانه خارك (خيابان خيابان انقلاب، بين چهارراه وليعصر و چهار راه کالج، خيابان خارک، پلاک 14‌) برپاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *