اطلاعيه ها، سفرهای عکاسی

عكاسان دوربین.نت آيين هاي عزاداري عاشورا و تاسوعا را به تصوير كشيدند

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: عكاسان مطرح كشوري با حضور در شهر نمونه گردشگري مجن شاهرود، آيين هاي عزاداري مردم اين شهر در ايام تاسوعا و عاشورا را به تصوير كشيدند.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود، “حميد يزداني” اظهار داشت:20 تن از عکاسان آژانس عکس خبری ایران (دوربین دات نت) با حضور در شهر مجن اين رويداد تاريخي را ثبت كردند.

وي گفت: گروه عكاسان آژانس عکس خبری ایران با هدف مستند سازی و ثبت داشته های فرهنگی و مذهبی مناطق مختلف ایران، اين بار به شاهرود سفر  كردند تا صحنه های عزاداری پرشور مردم مجن را به تصویر کشیده و به ساير هموطنان معرفی كنند.

يزداني با بيان اينكه شهرستان شاهرود و به ويژه شهر مجن داراي جلوه های پرشور معنوی عزاداری در ماه محرم است، گفت: اين آيين ها قابلیت معرفی در سطح كشوري را دارد.

وي با اشاره به اينكه در شهر مجن امكان پذیرایی از گردشگران مذهبی فراهم شده است، افزود: اوج مراسم سوگواری مردم شهر مجن در روز عاشورا جلوه می كند و مراسم نخل گردانی، حمل علم و پرچم، حرکت نمادین کاروان اُسرا، طفلان مسلم، ذوالجناح و … از دیگر آیین های معمول در این روز است كه زنان و دختران با قرار گرفتن بر روی بام خانه ها نظاره گر اجرای مراسم بوده و اشک ماتم می ریزند.

شهر پلکانی مجن در 33 کیلومتری غرب شاهرود همه ساله در ايام محرم میزبان هزاران تن از عزاداران حسيني و گردشگران مذهبی از اقصي نقاط كشور به ويژه شاهرود و گرگان است.

مجن داراي چند تکیه به نام هاي تکیه بالا (قلعه)، پایين (مركزي)، سادات، ملاگوهر و ذوالجناح و نيز تعدادي منبرخانه است كه از چند روز مانده به ماه محرم غبارروبي و سياهپوش مي شود. از شب اوّل ماه محرم نيز در صحن دو حسينيه بزرگ مجن يعني بالا و پایين مقارن با غروب آفتاب مراسمی با شکوهی به نام چِلچِلا (دعائي موسوم به دعاي چهلچراغ) با حضور خادمان و انبوه عزاداران برپا مي شود. آیینِ چِلچِلا به همراه آیین نخل گردانی مُجن را می توان از نمونه های پیشنهادی جهت ثبت در فهرست میراث معنوی ملّی و جهانی بر شمرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *