يادداشت، گفت‌وگو

محمد رازدشت به روايت سيف‌الله صمديان

ایسنا : سيف‌الله صمديان گفت:محمد رازدشت، جزو نخستين افراد در ايران بود که کار با سيستم‌هاي اوليه‌ي ويدئويي را آغاز کرد و از پيشگامان استفاده از تکنيک‌هاي جديد ويدئوي هنري در ايران بود.
در پي درگذشت محمد رازدشت، سيف‌الله صمديان درحالي‌كه اين هنرمند عکاس و فيلمساز هنرمند را يار و گره گشاي مشکلات فني و تکنيکي عکاسان و فيلم سازان جوان مي داند‌ ادامه داد: آشنايي من با محمد رازدشت به سال‌هاي اول حضور او در واحد عکاسي خبرگزاري جمهوري اسلامي بر مي‌گردد و تصاوير به يادماندي‌اش از چهره‌هاي پير و جوان رزمنده و اسراي عراقي را به خاطر مي‌آورم.
وي يادآور شد: دوستي نزديک و حتي خانوادگي من با او از طريق ارتباط کاري در زمينه‌ي تصويربرداري ويدئو محکم‌تر شد.
صمديان همچنين گفت: رازدشت از خانواده‌يي آمده بود که در هنرهاي تصويري شناخته شده‌اند. برادر بزرگترش ـ حمزه رازدشت ـ از تصويربرداران معروف تلويزيون از سالهاي دور و از عکاسان مطبوعاتي بنام در سالهاي بعد از انقلاب و جنگ بود.
به گفته‌ي اين هنرمند فيلم‌ساز؛ تصويربرداري و مصاحبه‌هاي تصويري با هنرمندان عرصه‌ي هنرهاي تجسمي نقاشي، گرافيک و مجسمه‌سازي از کارهاي ديگر محمد رازدشت به شمار مي‌رفت که عمدتا از طريق موزه‌ي هنرهاي معاصر تهران سفارش داده مي‌شد. رازدشت جريان برگزاري بينال‌هاي مهم هنري را تصويربرداري و تدوين مي کرد و حاصل کار او در افتتاحيه و اختتاميه‌هاي جشنواره‌ها نمايش داده مي‌شد.
صمديان همچنين گفت: رازدشت در اکثر دوره‌هاي «تصوير سال» از ياران و همکاران دلي ما بود که بدون کوچکترين چشم‌داشتي براي کمک به ثبت تصويري – عکاسي و فيلمبرداري – در افتتاحيه و اختتاميه‌ «تصوير سال» پيشقدم مي‌شد.
وي در ادامه يادآور شد: آخرين تصوير به‌يادماندي که از او به خاطر دارم، مراسم تشييع بهمن جلالي در خانه هنرمندان ايران است. محمد رازدشت در حالي که از بالکن خانه هنرمندان مشغول تصوير برداري از پيکر بهمن جلالي و حلقه‌ي فشرده‌ي عکاسان دور پيکر او بود، در حالي که به شدت اشک مي‌ريخت، تصويربرداري مي‌کرد.
به گزارش ايسنا، محمد رازدشت كه امروز ـ 22 آبان ماه ـ از دنيا رفت، عضو هيات مديره انجمن عکاسان مطبوعات ايران و اعضاي انجمن مستند سازان ايران بود و علاقه‌ي او مستندسازي و ساخت فيلم کوتاه بود و ويدئوآرت‌هايي نيز ساخته وبه نمايش گذاشته است.
از کارهاي مهم سينمايي او مي‌توان به دستيار تدوين فيلم ABCآفريقاي عباس کيارستمي و نيز تدوين فيلم «داشتن و نداشتن» نيکي کريمي اشاره کرد.
احتمالا دوشنبه ـ 24 آبان ماه ـ مراسم تشييع محمد رازدشت از خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *