آموزش

6 ترفند ساده براي ترکيب‌بندي در عکاسي پرتره

هر عکاس پرتره در موقعيت خارج از استوديو، با چالش‌هاي خاصي مانند توجه به جزئيات مربوط به سوژه مورد نظر، پوز سوژه، نورپردازي و ترکيب‌بندي روبروست. شايد يکي از بزرگترين اشتباهات عکاسان غير حرفه‌اي در محيط باز،  عدم توجه کافي به صحنه پس زمينه عکس پرتره است. عکاساني که به اندازه کافي به جزئيات موجود در کادر عکس‌شان دقت نمي‌کنند، نتيجه کارشان عکس هايي خواهد بود که تمرکز کافي بر روي سوژه وجود ندارد. هيچ عروس يا فارغ‌التحصيل دانشکده‌اي بابت عکسي پول نمي‌دهد که در آن يک شاخه درخت به  پشت سرش چسبيده باشد! چنين المان‌هاي مزاحمي، تمرکز روي سوژه اصلي را به هم مي‌زنند و به کيفيت کار عکاس لطمه زيادي وارد مي‌کنند. براي يک عکس پرتره که به خوبي پوز داده شده و خيلي زيبا نورپردازي شده، چيزي دردناک‌تر از آن نيست که تنها به خاطر عدم توجه به ترکيب بندي پس زمينه بدرد نخور شود.
پوز و نورپردازي هر دو نقشي مهمي در ايجاد يک پرتره پويا بازي مي‌کنند. اما، ترکيب‌بندي پس زمينه يک عامل فراموش شده است که بايد براي آن به همان اندازه زمان و تفکر به خرج داد. در اين مورد، چند نکته هست که بايد هنگام گرفتن يک عکس پرتره عالي مد نظر قرار دهيد:


1- کادر را با سوژه خود پر‌ کنيد.

سوژه عکس پرتره انسان است، بنابر اين از زوم کردن نزديک روي سوژه نترسيد! به ياد داشته باشيد که زوم کردن به معني گرفتن عکس چهره تنها نيست. بلکه مي‌توانيد خيلي بسته عکس بگيريد، عکس سوژه را در حالي که روي يک چهارپايه نشسته يا به يک درخت تکيه داده به صورت بسته بگيريد.

2- چشمها را در يک سوم بالاي کادر قرار دهيد.
اين روش طبيعي‌ترين ترکيب‌بندي يک پرتره در کادر است. سعي کنيد از اين قانون طبيعت کنيد، مگر اينکه بخواهيد تعمدا بحران را در عکس خود نشان دهيد. يک استثناي ديگر اين قاعده هنگامي است که سوژه به صورت تمام قد در انتهاي يک سوم کادر عکس واقع شده باشد.
 
3- از کادربندي براي جلب توجه به سوژه استفاده کنيد.
به جاي حذف محيط پيرامون سوژه از کادر از آن استفاده کنيد! درها، منحني‌هاي سقف، پنجره ها و … راه‌ حلهاي خلاقانه‌اي هستند که امکان ايجاد حداکثر تمرکز بر روي سوژه و ايجاد بيشترين جذابيت را درعکس فراهم مي کنند.

4- بافت ايجاد کنيد.
باز هم تاکيد مي‌کنم، اگر نمي‌توانيد يک پس زمينه مزاحم را حذف کنيد ، سعي کنيد از آن بهره ببريد. با دور کردن سوژه از پس زمينه و عکاسي در حالت اولويت ديافراگم (F4.0)، مي‌توانيد عمق ميدان کوتاهي ايجاد کرده تا پس زمينه را مات کرده و يک بافت هنرمندانه ايجاد کنيد. با اين روش، بدون اينکه مجبور باشيد تمام جذابيت هاي خلاقانه عکس را حذف کنيد،  سوژه شما از پس زمينه جدا مي‌شود.

5- از خطوط استفاده کنيد.
ديوارهاي آجر چين يک پس‌زمينه عالي براي پرتره است! خطوط جذابيت خلاقانه‌اي را به عکس مي‌دهند، اما در عين حال توجه بيشتري را به سوژه شما معطوف مي‌کنند. در خاطر داشته باشيد که خطوطي که در يک عکس پرتره استفاده مي‌شود وقتي قويترين حالت را دارد که از خارج از کادر به درون بيايد و به سوژه برسد.

6- زاواياي عکاسي خود را تغيير دهيد.
بعضي وقتها حذف يک المان مزاحم از کادر به سادگي تغيير موقعيت دوربين به نقطه ديگري است. براي استفاده بهينه از پرسپکتيو، سعي کنيد زاويه دوربين نسبت به سوژه را تغيير دهيد. اغلب با کمي تغيير به راست يا چپ يا کمي بالاتر يا پايين‌تر بردن دوربين، مي‌توان يک المان مزاحم در کادر مانند يک شاخه درخت يا تير چراغ برق را کاملا حذف کرد.
اگر بر روي جزئيات پس زمينه تصويرتان دقت داشته باشيد، عکسهاي پرتره شما مورد توجه واقع خواهد شد. سوژه خود را در فضاي خارجي عکاسي کنيد و توجه کافي به ترکيب بندي پرتره داشته باشيد. حتما موفق خواهيد شد.

نوشته : کرستينا ديکسون
عکاس و مربي عکاسي در پورتلند

مترجم : محمد رضا شهبازي

 

7 دیدگاه در ”6 ترفند ساده براي ترکيب‌بندي در عکاسي پرتره

 1. سایت بسیار زیبایی دارید.مطلبتان بسیار مفید و خوب است موفق باشید.

 2. جالبه اما میتونست بهتر موارد رو دسته بندی کنه.
  در مورد دوم حتما منظور کادر های عمودی است.
  به نظر شخصی من. اولین چیزی که ترکیب بندی پرتره رو زیبا می کنه، عمق میدان کم تصویر (یعنی تار شدن و از فکوس خارج شدن پس زمینه) هست. دوم جای مناسب قرار گرفتن صورت و بالاتنه در کادر. طوری که به قول نویسنده فضای خالی در کادر زیاد نباشه. به خصوص در بالای سر سوژه.
  البته گاهی، لوکیشن عکاسی (محیط عکس) اونقدر زیبا و خلاقانه انتخاب میشه که موارد بالا کم اثر میشه. و کلا همه جور ترکیب بندی زیباست.
  موفق باشید.

 3. جالبه اما میتونست بهتر موارد رو دسته بندی کنه.
  در مورد دوم حتما منظور کادر های عمودی است.
  به نظر شخصی من. اولین چیزی که ترکیب بندی پرتره رو زیبا می کنه، عمق میدان کم تصویر (یعنی تار شدن و از فکوس خارج شدن پس زمینه) هست. دوم جای مناسب قرار گرفتن صورت و بالاتنه در کادر. طوری که به قول نویسنده فضای خالی در کادر زیاد نباشه. به خصوص در بالای سر سوژه.
  البته گاهی، لوکیشن عکاسی (محیط عکس) انقدر زیبا و خلاقانه انتخاب میشه که موارد بالا کم اثر میشه. و کلا همه جور ترکیب بندی زیباست.
  موفق باشید.

 4. ۲- چشمها را در یک سوم بالای کادر قرار دهید.
  این روش طبیعی‌ترین ترکیب‌بندی یک پرتره در کادر است. سعی کنید از این قانون طبیعت کنید، …

  سلام.
  در جمله بالا کلمه طبیعت اشتباه است و “تبعیت” درست است.
  لطفا اصلاح کنید.

 5. مديريت محترم
  با سلام و احترام
  بدين وسيله به اطلاع مي رساند خانه مد در حال معرفي مد در حوزه هاي گوناگون به مخاطبان ايراني در داخل و خارج از كشور مي باشد و در اين زمينه پيشنهاد همكاري را به شرح زير اعلام مي نمايد :
  اعلام و معرفي برترين عكس هاي روز عكاسان ايران توسط آن سايت محترم و انعكاس اين مطلب در شبكه خانه مد با نام و آدرس شما و عكاس مربوطه به صورت مستمر .
  خواهشمند است در صورت تمايل با شماره هاي 09121032594 و يا 02122466519 و يا پست الكترونيك ما تماس حاصل نماييد
  نشاني سايت خانه مد : http://www.khanehmod.com
  با سپاس
  خانه مد

 6. مختصر
  سودمند
  و جالب بود .

 7. سلام مفید بود اما کاش نمونه عکس درست و غلط راهم به مطالب اضافه میکردین به هرحال ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *