جلسات آموزش عکاسی، دوربين.نت

سالمي :‌ صداقت اصلي‌ترين شرط يك عكس خبري

عكاس خبري كسي است كه صداقت،‌تعهد و پايبندي به اصول اخلاقي را در ثبت وقايع رعايت كند.
به گزارش ستاد خبري سومين جشنواره دوربين دات نت، “وحيد سالمي” عكاس خبرگزاري آسوشيتدپرس در كارگاه آموزشي اخلاق در رسانه كه در اولين روز از  جشنواره در فرهنگسراي رسانه برگزار شد، با بيان اين مطلب گفت: صداقت يكي از مهمترين ابزارهاي عكاسي خبري به حساب مي‌آيد.
وي با اشاره به رسانه‌هاي كشورهاي صنعتي و پيشرفته افزود: صداقت به مراتب در رسانه‌هاي كشورهاي صنعتي بيشتر از كشورهاي در حال توسعه ديده مي‌شود. يكي از دلايل اين امر آن است كه رسانه‌هاي كشورهاي صنعتي بايد هزينه‌هاي نشر و توزيع خود  را تأمين كنند.
به گفته سالمي، رسانه‌هاي كشورهاي صنعتي براي جذب مخاطب و خريد روزنامه‌هايشان از سوي آنها در تلاش هستند تا واقعيت‌هاي مسائل مختلف را به مخاطبان خود منتقل كنند.
عكاس خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به اين موضوع كه تعهد و پايبندي در اخلاق رسانه‌اي به صداقت يك عكاس يا خبرنگار بستگي دارد، اظهار داشت: نزديك شدن عكاس به سوژ‌ه‌ موردنظر و نوشتن يك زيرنويس صادقانه براي عكس  از ديگر شرايط گرفتن يك عكس خوب خبري است. از بين بردن مفهوم عكس در فتوشاپ از ديگر موضوعاتي بود كه سالمي به آن اشاره كرد و گفت: عكاسان يا اديتورهاي خبرگزاري‌ها يا روزنامه‌ها بايد بگونه‌اي عكس را در فتوشاپ تصحيح كنند كه مفهوم عكس به طور كلي از بين نرود.


وي به عكاسان خبري حاضر در كارگاه پيشنهاد داد تا از گرفتن عكس‌هاي ساختگي دوري كرده و از خلق موضوعات براي گرفتن عكس خوب اجتناب كنند، چرا كه در اينگونه عكس‌ها هيچ واقعه‌اي اتفاق نيافتاده است. البته در برخي موارد كه واقعه‌اي اتفاق افتاده و عكاس خبري زمان را براي گرفتن عكس از دست داده است، مي‌تواند با تكرار آن صحنه عكس خود را بگيرد.
وحيد سالمي ادامه داد: همچنين عكاسان خبري گاهي اوقات ممكن است عكس‌هايي بگيرند كه چندان منطبق با عرف جامعه نيست و نمايش اينگونه عكس‌ها به نوعي حس عدم صداقت عكاس را به مخاطب منتقل  مي‌كند.
عكاس خبرگزاري آسوشيتدپرس در ادامه صحبت‌هاي خود،‌ همدردي كردن عكاسان را با افراد آسيب‌ديده در حوادث و وقايع تلخ را يكي از مهمترين اصول اخلاقي و انساني عكاس خبري معرفي كرد و اظهار داشت: به عنوان مثال عكاسان در هنگام وقوع حوادثي مانند زلزله يا سيل بايد با افراد بازمانده احساس همدري كند.
وي در پاسخ به سوال يكي از شركت كنندگان كارگاه درباره اينكه آيا عكاس خبري ناظر يك واقعه است يا قاضي، توضيح داد: وقتي عكاس در يك واقعه حضور پيدا مي‌كند به معني آن است كه رويداد را به نوعي قضاوت مي كند.
بنا بر اين گزارش،‌ در پايان  كارگاه آموزشي- تخصصي اخلاق در رسانه، عكاس خبرگزاري آسوشيتدپرس ضمن نمايش مجموعه‌اي از عكس‌هاي خود را براي شركت كنندگان، توضيحاتي را نيز ارائه داد.

 44 فريم از عكس ‌هاي وحيد سالمي در كارگاه آموزشي را ببينيد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *